ایرنا/ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ابتلا به بیماری تب مالت در این استان طی سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ حدود چهار برابر افزایش یافته است.

علی نیکونهاد، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیان کرد: طی سال ۹۹ تا ۱۴۰۰ تعداد موارد مشاهده شده بیماری تب مالت در استان دو برابر شد، همچنین تعداد افرادی که در سال ۱۴۰۱ به این بیماری مبتلا شدند در مقایسه با سال ۱۴۰۰ دوباره افزایش دو برابری پیدا کرد.
وی افزود: این وضعیت نشان می دهد در بازه زمانی سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ در مجموع شاهد افزایش چهار برابری مبتلایان به بیماری تب مالت در استان ایلام بودیم.
معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: تب مالت از طریق تماس مستقیم با دام، استفاده از فرآورده های دامی و لبنی و گوشت غیر پاستوریزه انتقال پیدا می کند.
نیکونهاد تاکید کرد: این بیماری به صورت مزمن بر اندام های مختلف بدن تاثیر گذاشته و در درازمدت باعث از کارافتادگی فرد می شود.
وی اضافه کرد: علائم بیماری تب مالت بیشتر به شکل آنفلوآنزا همچون دردهای مفاصل و عضلانی، بی حالی، تب، لرز، تعریق، ضعف، خستگی و درد کمر خود را نشان می دهد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار کرد: شهروندان برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری شیر خام را مصرف نکرده و آن را بجوشانند و لبنیات را از مراکز معتبر خریداری کنند.

یونس احمدی، مدیرکل دامپزشکی ایلام نیز بیان کرد: فرآیند خونگیری از دام های سنگین استان به‌طور مستمر صورت می گیرد.
احمدی افزود: 3 هزار و ۵۰۰ مورد خونگیری از دام های سنگین استان انجام شد که در آزمایش های به‌دست آمده یک مورد ابتلا به بیماری تب مالت در بین دام های سنگین استان گزارش شد.
وی یادآور شد: بدون شک یکی از اصلی ترین عوامل افزایش شیوع این بیماری در استان عرضه گوشت در حاشیه شهرهای استان است چراکه نظارت بهداشتی بر این گونه مراکز وجود ندارد.

آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/akharinkhabar_ilam/