تسنیم/ در حالی که هشدار قرمز هواشناسی از عصر پنجشنبه صادر شد و همه پیش‌بینی‌ها حکایت از بارش سنگین باران در عصر جمعه داشت، باز هم منطقه جوادیه و برخی از معابر شهری بجنورد با بارش نیم‌ساعته باران بهاری غرق در آب شد.

بارش‌های رگباری و سیل‌آسا، هفتم اردیبهشت و 19 خرداد سال جاری مرکز استان خراسان شمالی را تحت تأثیر قرار داد و با پر شدن مسیل‌های اطراف شهر، سرریز آب وارد منازل مناطق حاشیه غربی و شمال شهر بجنورد شد.

بیش‌ترین خسارت سیلاب و آبگرفتگی در هر دو نوبت در منطقه حاشیه‌ای جوادیه بجنورد به وجود آمد که بنا به اظهارات شاهدان عینی و مردم محلی عدم لایروبی مسیل‌ها و مشکلات معابر و کوچه‌ها، مهم‌ترین عامل این خسارات است.

سیدجواد ایلالی، دادستان عمومی و انقلاب بجنورد با بیان اینکه «علی‌رغم هشدار هواشناسی باز هم شاهد آبگرفتگی و خسارت منازل مردم بودیم» اظهار داشت: رفع این معضلات نیازمند چاره‌جویی اساسی و همت مضاعف مسئولان است.

وی در ادامه با اشاره به رفع برخی مشکلات و نارسایی‌ها در کوتاه‌مدت افزود: متأسفانه این مهم تاکنون محقق نشده است. در سیل شب گذشته ایرادات جدی به عدم پیش‌بینی و اتخاذ سیاست‌های پیشگیرانه به برخی مسئولین بجنورد وارد است.

دادستان بجنورد در ادامه با تصریح به لزوم انجام اقدامات اولیه جهت ممانعت از ورود آب به منازل حاشیه خندق‌ها و مسیل‌ها پس از اعلام وضعیت قرمز و هشدار وقوع سیلاب احتمالی بر ترک‌فعل قطعی مسئولین و دستگاه‌های متولی تأکید کرد. در سیل گذشته نیز هشدارهای لازم صادر شد و پرونده کیفری هم تشکیل شد.

ایلالی با گلایه نسبت به کوتاهی برخی مسئولین نسبت به شرح وظایف قانونی خود گفت: برخی مسئولین یا نسبت به وظایف خود اشراف ندارند یا اینکه بی‌تفاوت هستند. تا چه‌زمانی مردم باید پس از بارش حداقلی باران شاهد خسارت به اموال خود باشند؟

وی در ادامه خاطرنشان کرد: خروجی جلسات ستاد مدیریت بحران باید کاهش خسارت به مردم باشد. ترک‌فعل احتمالی مسئولین به‌ازای مصوبات ستاد مدیریت بحران از فردا پیگیری می‌شود و در قبال این مهم باید پاسخگو باشند.

دادستان بجنورد با تأکید بر پیگیری مردم جوادیه نسبت به خسارات وارده به منازل و اموال خود در محاکم قضائی بیان کرد: با هر مقام و مسئولی در قبال ترک‌فعل احتمالی برخورد خواهد شد.

در این میان اما شهردار بجنورد معتقد است چون اعتبار کافی برای لایروبی مسیل‌ها ندارد، نمی‌تواند این مشکل را مدیریت کند و بنابراین وارد شدن خسارت در سیل، ناگریز است.

باید دید واکنش شورای شهر و استاندار خراسان شمالی در قبال این ترک‌فعل شهرداری بجنورد در عدم لایروبی مسیل‌ها چیست. آیا شهردار بجنورد به‌دلیل ترک‌فعل محرز و ایجاد خسارات میلیاردی به مردم مناطق حاشیه شهر بجنورد، باید غزل خداحافظی و پاسخگویی به محاکم قضائی را بخواند؟

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today