ایرنا/ قانون مالیات بر خانه‌های خالی برای مبارزه با احتکار مسکن در حال اجراست که بر اساس این قانون در سال ۱۴۰۲ اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد مشمول مالیات می‌شود.

محمودرضا طالبان، دبیر شورای مسکن استان فارس اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ با انتشار اطلاعیه‌ای خطاب به مالکان دارای بیش از یک واحد مسکونی خالی اعلام کرد که در راستای اجرای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم و حسب اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی در خرداد ماه سال جاری برگ مطالبه‌های مالیات متعلق به مالکان بیش از یک واحد مسکونی خالی در سال ۱۴۰۰ صادر و در درگاه ملی خدمات الکترونیکی مالیاتی بارگذاری شده است.

دبیر شورای مسکن استان فارس همچنین گفت: بر اساس قانون مالیات خانه های خالی (ماده ۵۴ مرکز قانون مالیات های مستقیم) اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد مشمول مالیات می شود.

طالبان متذکر شد: دولت برای سامان‌دهی بازار اجاره، خانه های خالی را شناسایی کند و در این راه از آمار شهرداری ها سامانه جامع املاک و اسکان و دستگاه‌های خدمات رسان استفاده می کند.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس عنوان کرد: با توجه به اینکه مالیات خانه های خالی مشمول اشخاص حقیقی و حقوقی خواهد شد، واحدهای متعلق به بانک ها و ادارات نیز هدف مالیات قرار می گیرند و در این زمینه دولت بنا دارد در اجرای قانون تفاوتی بین این ۲ بخش قائل شود.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online