نماد آخرین خبر

مسیر رفت منطقه ۲ آزادراه تهران-شمال افتتاح شد

منبع
ايرنا
بروزرسانی
مسیر رفت منطقه ۲ آزادراه تهران-شمال افتتاح شد

ایرنا/ مسیر رفت منطقه دو آزادراه تهران-شمال با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

مسیر رفت منطقه دو آزادراه تهران-شمال صبح پنجشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۲ با حضور رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی و رئیس بنیاد مستضعفان، افتتاح شد.
مسیر رفت منطقه دو آزادراه تهران-شمال که صبح امروز افتتاح شد، دوآب شهرستانک در استان البرز را به پل زنگوله در استان مازندران متصل می‌کند و با بهره‌برداری از آن، ۳۰ دقیقه از زمان سفر کاسته می‌شود.
این مسیر شامل ۱۷ رشته تونل و ۹ دستگاه پل به طول ۱۹.۷ کیلومتر است و ۸۶ درصد آن از تونل‌ها و گالری‌ها عبور می‌کند. برای احداث مسیر رفت منطقه دو آزادراه تهران-شمال، به ارزش روز، ۱۷ هزار میلیارد تومان هزینه شده و به نسبت جاده چالوس، پنج کیلومتر از مسیر را کوتاهتر می‌کند.
با بهره‌برداری از این مسیر و حذف پیچ و خم‌های جاده چالوس، احتمال وقوع سوانح جاده‌ای به میزان قابل توجهی کاسته شده و سالانه ۱۲.۵ میلیون لیتر در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود.
کاهش آلاینده‌ها به میزان ۵۱۱ تن در سال و همچنین کاهش استهلاک وسایل نقلیه عبوری، از دیگر ویژگی‌های تردد مسافران در این مسیر است. برای ساخت این مسیر از قطعه دو آزادراه تهران-شمال، روزانه بالغ بر ۳ هزار نفر فعالیت داشتند و ۱.۱ میلیون متر مکعب علمیات کوهبری، ترانشه، سنگبرداری و خاکریزی در آن انجام شده است.