نماد آخرین خبر

پرطرفدارترین اسامی نوزادان در استان ایلام اعلام شد

منبع
ايرنا
بروزرسانی
پرطرفدارترین اسامی نوزادان در استان ایلام اعلام شد

ایرنا/ مدیرکل ثبت احوال ایلام گفت: ۳۰ درصد ۲۰ نام اول استان برای نوزادان را اسامی نامتداول تشکیل داده‌اند.

نجم‌الدین خسروی، مدیرکل ثبت احوال ایلام اظهار کرد: هر چند اسامی متداول ایرانی و مذهبی همچنان بیشترین فراوانی اسم را دارند، اما گرایش به اسامی جدید و نامرسوم نیز در بین خانواده‌های استان رسوخ کرده است.
وی افزود: نیلا، لاوین، دلوین، لِنا، آیلین و اَبرا برای دختران و کارن، هامین، شاهان، هاکان و هیراد برای پسران در بین ۲۰ اسم اول ثبت شده است.
خسروی در خصوص علت گرایش خانواده‌ها به نامگذاری فرزندان با اسامی جدید و نامتداول توضیح داد: چشم و هم‌چشمی، تنوع‌پذیری و پز دادن در بین خانواده‌ها باعث شده است که خانواده‌ها به اسامی جدید گرایش پیدا می‌کنند.
مدیرکل ثبت احوال ایلام یادآور شد: اما خانواده‌ها در نامگذاری فرزندان خود باید دقت نظر داشته باشند، چرا که بیشتر این اسامی مقطعی و دارای تاریخ مصرف هستند.
وی ادامه داد: برخی خانواده‌ها بعد از انتخاب اسامی نامرسوم پشیمان شده و برای تغییر اسم فرزند خود مراجعه می‌کنند، در حالی که تغییر نام افراد زیر ۱۸ سال فقط با حکم قطعی دستگاه قضا و بعد از طی کردن پروسه‌های قضایی و اداری امکان‌پذیر است.
خسروی اضافه کرد: این اداره کل دارای بانک اطلاعاتی اسم است و برای تایید نام برخی از اسامی غیر مرسوم و نامتداول اسم مذکور به کمیسیون نامگذاری سازمان ثبت احوال کشور متشکل از اساتید دانشگاهی و کارشناسان ثبت احوال ارسال و پس از بررسی اسم در صورت تایید توسط این کمیته، نام فوق برای فرزند متقاضی ثبت می‌شود.
وی افزود: اسامی کاملا خارجی یا دارای ریشه خارجی و اسامی دارای معنای مستهجن ممنوع است، اما اسامی محلی (کردی) و عربی با توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی ممانعتی ندارد.
خسروی خاطرنشان کرد: رستا، فاطمه، بهار، هانا و زهرا برای دختران و علی، رایان، امیرحسین، حسین و امیرعلی برای پسران همچنان بیشترین فراوانی در بین اسامی مرسوم و متداول یا جاافتاده در جامعه را در بین خانواده‌های استان دارد.

آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/akharinkhabar_ilam/