باشگاه خبرنگاران/ همه چیز آماده یک رژه منظم می‌شد اما پنج تروریست کوردلانه به نظامیان بی فشنگ و مردم بی گناه آتش گشودند.

از ماه‌ها قبل برای این روز مهم آماده می‌شدیم. روز‌های گرم و پررطوبت تابستان هم جلودار اراده فرمانده برای تمرین دادن ما نبود. با همین لباس‌های ضخیم خدمت سربازی چه روز‌ها که در پادگان و میدان به دستور فرمانده تمرین رژه رفتیم و وقتی به اتمام می‌رسید سر تا پا خیس عرق می‌شدیم.
همه هم خدمتی‌ها فقط می‌خواستند این روز رژه ۳۱ شهریور فرا برسد تا در نهایت از این تمرین رژه‌های گاه و بی‌گاه که صبح و ظهر و بعد از ظهر نمی‌شناخت، رها شوند. روزی که شاید اگر می‌دانستند چه در انتظارشان است، هرگز رسیدنش را نمی‌خواستند زیرا آنچه در روز ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ اتفاق افتاد همه را غافلگیر کرد.
اندکی مانده بود تا به جایگاه محل رژه روندگان برسیم. سلاح‌هایمان محکم در دستانمان بود تا پس از اتمام، آن‌ها را پس بدهیم، سلاح‌هایی که البته بر اساس یک قانون بین المللی حین رژه نیرو‌های مسلح خالی از فشنگ بودند.
پا‌ها را مقتدرانه بالا آوردم و بر زمین کوبیدم، اولی که کوفته شد، باقی نیز با ریتم هماهنگ شد، رژه تازه آغاز شده بود که ناگهان صدایی توجهم را جلب کرد. صدای مهیبی که گوشم را اذیت کرد و در همان لحظه رژه فرو پاشید.
هر کسی به سمتی می‌گریخت تا پناه بگیرد از شر شیاطینی که بی رحمانه به سمت‌شان گلوله‌های آتش پرتاب می‌کردند. من هم به میانه بلوار رفتم، ولی به دلیل آنکه در تیررس مهاجمان بودم، فورا خود را به سمت جوی آبی در همان نزدیکی رساندم.

تهاجم بزدلانه؛ روایت عکاسی گمنام از آنچه در رژه ۳۱ شهریور سال ۹۷ گذشت

تروریست‌ها ناجوانمردانه ما را در محاصره قرار دادند و به سمت‌مان آتش می‌گشودند. هر طرف که نگاه می‌کردم همه به آب و آتش می‌زدند تا جان خود و دیگران را نجات بدهند.
این‌ها بخشی از روایت احمد، یکی از رژه روندگان حاضر در رژه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ اهواز است. 
رژه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ برخلاف تمامی دوره‌های رژه مورد حمله تروریستی قرار گرفت، تهاجمی بزدلانه که به صورت کور مردم را مورد هدف قرار داد و آنچه بیش از همه می‌خواستند گرفتن بالاترین تلفات بدون توجه به نظامی بودن و غیر نظامی بودن بود.
گروهک تروریستی «الاحوازیه» که به مشی مسلحانه معتقد است در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه «اینترنشنال» وابسته به خاندان سلطنتی سعودی مسئولیت حمله به رژه اهواز را بر عهده گرفت، اگر چه داعش نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد در این حمله تروریستی نقش داشت. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به این حمله تروریستی با شلیک ۱۷ موشک بالستیک مقر داعش در شرق فرات و عوامل طراحی این حملات را مورد هدف قرار داد.

اعدام، سرنوشت سرکرده گروهک تروریستی «حرکه النضال»
گروه «حرکه النضال التحریر الاهواز» که تاکنون اقدامات گسترده‌ای علیه غیر نظامیان و مردم ایران به خصوص خوزستانی‌ها انجام داده، باعث جان باختن دست کم ۵۰ نفر و جانباز شدن حدود ۳۰۰ نفر شده است.
این گروه که به مشی مسلحانه باور دارد، سعی می‌کند با انجام اقدامات کور و خشونت بار، خود را مطرح نماید، علاوه بر آن این گروه به عقاید بعثی‌ها نیز پایبند است و اعضای آن با داعش و دولت‌های تروریستی منطقه‌ای و فرامنطقه در ارتباط و رفت و آمد هستند.

تهاجم بزدلانه؛ روایت عکاسی گمنام از آنچه در رژه ۳۱ شهریور سال ۹۷ گذشت

بنا بر اعلام وزارت اطلاعات ایران «حبیب اسیود» سرکرده گروهک تروریستی «حرکه النضال التحریر الاهواز» دستگیر و سپس به ایران منتقل شد. بنا بر برخی اطلاعات روزنامه‌های غربی، این فرد در ترکیه دستگیر و سپس به ایران منتقل شد.
دادگاه رسیدگی به اتهامات «حبیب چعب» در پنج جلسه در سال ۱۴۰۰ و سه جلسه در سال ۱۴۰۱ برگزار و در نهایت خبرگزاری میزان زیر نظر قوه قضاییه در تاریخ ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ خبر از تفهیم اتهام سرکرده گروهک تروریستی «حرکه النضال» و رای نهایی اعدام برای او داد. حکم او پس از بررسی در دیوان عالی کشور در بامداد روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه اجرا شد.

روایت عکاس گمنام رژه ۳۱ شهریور ۹۷
تصاویری که از این حمله در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد مرهون تلاش‌های افرادی است که خطر را به جان خریدند، اما نهایت کوشش خود برای انجام رسالتشان صورت دادند.
سجاد بدواز که در سال ۹۷ سرباز بخش روابط عمومی ارتش بود در این باره اظهار کرد: آن روز به عنوان سرباز ارتش و نیروی عکاس به رژه ۳۱ شهریور اعزام شدیم که از شب قبل نیز مستقر بودیم و تا پاسی از شب که فضاسازی صورت پذیرفت در آنجا حضور داشتیم. 

تهاجم بزدلانه؛ روایت عکاسی گمنام از آنچه در رژه ۳۱ شهریور سال ۹۷ گذشت

وی افزود: ساعت ۶ صبح نیز از استراحتگاه به سمت بلوار قدس که مکان اصلی رژه بود حرکت کردیم، در مسیر رفتن دلشوره عجیبی داشتم که در نهایت نیز دلیل آن را متوجه شدم.
بدواز ادامه داد: پس از صرف صبحانه و شروع رژه به عنوان عکاس ویژه روبه روی جایگاه، عکاسی را آغاز کردم و یکی دیگر از سربازان قرارگاه منطقه‌ای جنوب غرب نزاجا کنار من در حال فیلمبرداری بود.
این شاهد عینی گفت: یگان اول که حرکت کرد در همان حین که از جایگاه عبور کرد، صدایی جرقه مانند شنیده شد. ابتدا فکر کردم مانور است، اما دیدم که در جایگاه مقامات تکاپو برپا شده و احتمال دادم که یک عملیات خطرناک در حال رخ دادن است. تروریست‌ها پشت سر جایگاه بودند و من روبه روی جایگاه، گمان می‌کردم که از چهار سو در حال تیراندازی هستند.
وی اضافه کرد: پس از آن برای حفظ جان روی زمین خوابیدم و عکاسی می کردم، اما کمی که گذشت با خود گفتم حیف است، باید تمامی این صحنه‌ها عکاسی شوند! بلند شدم و با سرعت خود را به گل دسته‌های میان بلوار رساندم و شروع به عکاسی کردم، اما زاویه خوب نبود و خطر آن نیز بالا بود. سپس با شتاب بیشتری خود را به جوی سمت راست بلوار که چسبیده به دیوار ارتش است رساندم و مستقر شدم و شروع به عکاسی کردم. سپس به سرعت دوباره خود را جلوی جایگاه رساندم و از آنجا عکس گرفتم.

جانفشانی نیرو‌های مسلح
بدواز با بیان اینکه به دنبال عکسی بودم تا در آن از افراد تروریست هم عکاسی کنم، گفت: در همین حین در حال تردد بودم که از زاویه خوب عکاسی کنم، دیدم که یکی از سربازان دختری را با مانتوی قرمز از خیابان عبور می‌دهد و آن دختر نیز دست خود را روی سرش گذاشته، تا حجابش حفظ شود. او خواهر طا‌ها اقدامی «شهید حادثه تروریستی» بود و این تصویر را از چند زاویه ثبت کردم.
وی ادامه داد: در سوی دیگر نیز مادر شهید طا‌ها اقدامی که تیر خورده بود از سوی یک سرباز ارتش حمل می‌شد، او فریاد کشید «عکاسی رو ول کن، بیا به ما کمک کن»، من نیز به یاری‌اش رفتم و تا آمبولانس همراهی‌اش کردم.

آن بچه شیرخوار که در آغوش استوار ارتشی به همراه مادرش در حال گریز از میدان حمله بودند نیز در دوربین این عکاس شکار شد تا سندی باشد بر بی رحمی تروریست‌ها که به بزرگ و کوچک رحمی ندارند.

تهاجم بزدلانه؛ روایت عکاسی گمنام از آنچه در رژه ۳۱ شهریور سال ۹۷ گذشت

این عکاس گمنام حادثه تروریستی ۳۱ شهریورماه همچنین به این موضوع اشاره کرد که در ابتدا فردی قصد داشت تمامی عکس‌های وی را حذف کند، اما او را متقاعد می‌کند که این‌ها اسناد مهمی هستند و حیف است که به راحتی از دست بروند. 
بدواز گفت: حادثه ۳۱ شهریور بر خلاف تحقیر‌هایی که بر نیرو‌های نظامی از سوی دشمنان تحمیل شد، اما سراسر جانفشانی از سوی نیرو‌های مسلح بود و من دیدم که با جان و دل چه تلاش‌هایی کردند. حتی در آن بلوای تیراندازی یکی از تروریست‌ها با قمه از پشت جایگاه قصد داشت به سمت مقامات حمله کند، ولی نیروی تکاور دژبانی ارتش سر راه او سبز شد و علی‌رغم آن که مجروح شد، با ضربه فنی تروریست توانست سلاح سرد او را بگیرد و در همان حال از پا در آمد.
وی خاطرنشان کرد که به عنوان سرباز تلاش کرده رسالت خود را انجام بدهد و از تمامی صحنه‌ها عکس گرفته که اکثر آن‌ها نیز در فضای رسانه‌ای منتشر شده‌اند. 

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan.today