فارس/ مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب یزد گفت: به واسطه حفر چاه‌هایی با کیفیت آب بالاتر متوسط EC، آب یزد نسبت به سال گذشته ۱۰ تا ۲۰ درصد بهتر شده است.

چند روزی که در برخی فضاهای مجازی استان خبری مبنی بر کاهش کیفیت آب شرب در شهر و استان یزد منتشر شده که ابراهیم علیدوست، مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان یزد دراین‌باره اظهار کرد: نه تنها کیفیت آب شرب استان یزد پایین نیامده، بلکه به واسطه حفر چاه‌هایی با کیفیت آب بالاتر متوسط EC، آب یزد نسبت به سال گذشته ۱۰ تا ۲۰ درصد بهتر شده است.

وی با بیان اینکه آب این استان از دو منبع آب منابع زیرزمینی و آب انتقالی تأمین می‌شود، گفت:‌ حد مجاز EC آب حداکثر ۲ هزار و ۲۰۰ است و این میزان برای چاه‌های زیرزمینی استان از ۷۰۰ تا بعضا ۳ هزار نیز در برخی شهر‌ها می‌رسد، بنابراین در مناطقی که EC آب چاه‌های زیرزمینی بالاتر از ۲ هزار شود، از اختلاط آب انتقالی و چاه‌های زیرزمینی بهره می‌بریم تا کیفیت آب مناسب شود.

مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان یزد با بیان اینکه میانگین EC آب در شهر یزد حدود ۹۵۰ تا هزار است، تصریح کرد: EC مجموعه شبکه آب شهر یزد از عدد۵۰۰ تا هزار و ۵۰۰ در برخی مناطق یزد رسیده و آنچه مسلم است که هیچ گاه کیفیت آب یزد از حد مجاز و استاندارد خارج نشده است.

علیدوست ادامه داد: با بالا رفتن EC آب از عدد هزار، طعم آب تغییر می‌کند و به شوری می‌زند و مردم به طور محسوس متوجه نازل شدن کیفیت آب می‌شوند، ولی برای اینکه آب با کیفیت‌تری در دسترس مردم وجود داشته باشد، اقدام به ایجاد ایستگاه‌های برداشت آب در برخی نقاط استان شده است.

وی افزود: سه ایستگاه اصلی برداشت آب در شهر یزد تعبیه شده است و در شهرهایی، چون میبد، اردکان، بافق و بهاباد نیز چنین ایستگاه‌هایی راه‌اندازی شده که EC آب این ایستگاه‌ها حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ است.

مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان یزد گفت: آب مناطقی، چون بلوار جمهوری، بلوار ۱۷ شهریور، آزادشهر و امامشهر به دلیل ترکیب با آب انتقالی با EC تقریبا ۵۰۰ بالاترین کیفیت را داراست، کیفیت آب منطقه صفائیه تقریبا متوسط و از ۷۰۰ تا هزار و ۱۰۰ متغیر است و در مناطقی، چون مرکز شهر، میدان امام حسین، بلوار دانشجو، خیابان مسکن و بلوار امامزاده جعفر EC آب تا ۱۵۰۰ نیز می‌رسد.

علیدوست در پایان خاطرنشان کرد: آب شرب در شهر‌های نیر و ابرکوه در استان کیفیت بالاتری دارد و کیفیت آب در شهرستان‌های بهاباد، بافق، اردکان و میبد نسبت به سایر مناطق استان از کیفیت پایین‌تری برخوردار است با این حال EC آب شرب استان در حد مجاز و استاندارد قرار دارد.

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today