ایرنا/ سرپرست هیئت باستان‌شناسی در تپه تیلینه کرمانشاه گفت: باستان­‌شناسان در کاوش­ اضطراری اخیر در این تپه آثار با اهمیتی از آغاز دوره ایلامی یافتند و بیش از یک‌هزار مُهر کشف شده است.

شکوه خسروی، سرپرست هیئت باستان‌شناسی در تپه تیلینه کرمانشاه با اعلام این خبر اظهارداشت: با توجه به تخریب‌های گسترده صورت گرفته در این تپه و خاک‌برداری‌های انجام شده طی سالیان طولانی در این مکان و به ویژه اهمیت یافته‌های سطحی آن برای درک وضعیت منطقه در اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد، کاوش اضطراری محوطه آغاز شده است.
وی افزود: در این کاوش‌ها علاوه بر قطعات سفال، تاکنون شماری پیکرک گلی حیوانی، اشیای شمارشی و مجموعه بسیار بزرگی از اثر مُهرهای گلی کشف شده که به فرهنگ آغاز ایلامی تعلق دارد که در نوع خود در غرب ایران بی‌مانند است.
خسروی بیان کرد: این یافته‌ها نخستین مواد باستانشناختی این دوره در غرب زاگرس مرکزی هستند و تغییرات بنیادی در شناخت و دانش ما درباره وضعیت غرب ایران در هزاره چهارم پیش از میلاد به وجود خواهند آورد.
دانش آموخته دکتری باستان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس و استاد مدعو گروه باستان‌شناسی دانشگاه رازی، اظهارداشت: طی کاوش شمار زیادی قفل گلی در، صدها قطعه پلمپ ظرف و یک مهر استوان‌های نیز به دست آمد که نشان می‌دهد تپه تیلینه در دوره آغاز ایلامی یک مرکز اداری برای ساماندهی امور اقتصادی و مبادلاتی بوده است.
سرپرست هیئت باستان‌شناسی در تپه تیلینه کرمانشاه با بیان اینکه این کاوش با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام شد، اظهار امیدواری کرد: با ادامه کاوش‌ها، اطلاعات بیشتری درباره ماهیت و تاریخ مطلق استقرار در محوطه به دست آید.

 

آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today