روزنامه آسیا/ قرار است ۷۰ میلیون مترمکعب در مرحله نخست و در مرحله بعد ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریای عمان به اصفهان انتقال داده و آب در مبدا شیرین شود.

۷۰ میلیون مترمکعب در مرحله نخست و در مرحله بعد ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از طریق اجرای این پروژه به اصفهان انتقال داده می‌شود.
ابراهیم رئیسی روز جمعه ضمن بازدید از روند اجرا و پیشرفت مرحله نخست خط انتقال آب دریای عُمان به اصفهان، فاز دوم عملیات اجرایی این طرح انتقال آبی را کلید زد.
۷۰ میلیون مترمکعب در مرحله نخست و در مرحله بعد ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از طریق اجرای این پروژه به اصفهان انتقال داده می‌شود.
رئیس جمهوری در نخستین برنامه سفر روز جمعه خود به استان اصفهان، از مرحله نخست طرح انتقال آب دریای عمان به اصفهان بازدید کرد و عملیات اجرای فاز دوم این طرح بزرگ آبی نیز با دستور وی آغاز شد.
عملیات اجرایی مرحله نخست این پروژه مهر سال ۱۴۰۱ آغاز شد که در دولت سیزدهم و هم‌اینک در ۲۴ نقطه فعال با حضور ۱۴ پیمانکار در حال تکمیل است.
طول مسیر طرح انتقال آب از دریای عمان به اصفهان ۹۸۰ کیلومتر است و تا کنون آزادسازی ۵۲۰ کیلومتر از مسیر آن انجام و ۴۲۰ کیلومتر حفاری و ۲۱۴ کیلومتر آن نیز لوله‌گذاری شده است.

آب دریای عمان زاینده‌رود را نجات می دهد؟
انتقال آب از دریای عمان بخشی از طرح احیای رودخانه زاینده‌رود است که با اجرای مرحله نخست آن، برداشت آب از زاینده‌رود توسط صنایع قطع خواهد شد و در مرحله دوم علاوه بر آب صنایع، مازاد آب در بخش آشامیدنی، کشاورزی و حقابه محیط زیست به مصرف خواهد رسید.
نوشت اجرای این طرح فقط با هدف تامین آب برای صنایع موجود در استان خواهد بود و طرح توسعه واحدهای صنعتیِ آب‌بَر در دستور کار نیست.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان در توضیح این طرح گفت: در مرحله نخست انتقال آب از دریای عمان ۷۰ میلیون مترمکعب و در مرحله دوم ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب به اصفهان منتقل می‌شود.
مهران زینلیان، هزینه اجرای مرحله نخست اجرای طرح را ۲۵ و نیم هزار میلیارد تومان و مرحله دوم را ۱۱۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تمام هزینه اجرای این دو مرحله را صنایع بزرگ استان اصفهان تامین خواهند کرد.
وی تصریح کرد: مرحله نخست طرح از مهر پارسال آغاز شده است و هم اکنون در ۲۴ جبهه کاری در این فاصله ۵۲۰ کیلومتری ۱۴ پیمانکار در حال فعالیت هستند و پیش بینی می‌شود تا پایان سال مرحله نخست آن اجرایی شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان افزود: با اجرای این طرح آب روستاها و شهرهای مسیر در استان تامین خواهد شد و در اجرای انتقال از دریای عمان، آب در مبدا شیرین و سپس به استان منتقل خواهد شد.
رئیس جمهور، صبح امروز بمنظور شرکت در آیین افتتاحیه پنجمین دوره جایزه بین‌المللی مصطفی(ص)، که به نوبل اسلامی در جهان مشهور است، به اصفهان سفر کرد.
علاوه بر این برنامه، بازدید و افتتاح از چند پروژه مهم، از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه رییس جمهور به استان است.
بازدید از خط انتقال آب دریای عُمان به اصفهان، آغاز عملیات اجرایی فاز دوم این طرح، افتتاح فاز اول نیروگاه فولاد مبارکه به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و آغاز بهره‌برداری از پروژه تصفیه گازوییل (DHT) پالایشگاه اصفهان جزو برنامه‌های سفر رییس جمهور به استان اعلام شده است.

کارشناسان می گویند این پایان ماجرا نیست
این در حالی است که برای کارشناسانی که سال‌ها است موضوع تنش‌های آبی را در مرکز ایران بررسی می‌کنند اما این پایان ماجرا نیست. آنها می‌گویند که تنش‌های آبی بیشتر محصول دعوا بر سر آب‌های سطحی هستند و از عدم مدیریت صحیح آب سرچمشه می‌گیرند دوم اینکه موفقیت این طرح فارغ از مسایل زیست محیطی آن در گروی تامین آب مناطقی است که در مسیر این خط لوله قرار دارند چرا که اگرچه با موفقیت این طرح نیاز استان اصفهان برطرف خواهد شد اما اگر نیاز مناطق محروم و خشک مسیر برطرف نشود تنش پایان نخواهد یافت.
فردای اقتصاد در این باره نوشت: نکته این است که چنین آب گران قیمتی قرار است با چه قیمتی , صرف چه کاری شود؟ اینطور که بعضی برآوردها نشان می دهد هزینه هر متر مکعب آبی که از دریا منتقل و شیرین می شود بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان است و آیا این آب گران قیمت قرار است به سرنوشت آب های سطحی کشور دچار شده و با سهل انگاری در بخش های مختلف اعم از صنعت و کشاورزی مصرف شود؟ که اگر چنین باشد هزینه ای نزدیک به یک سوم بودجه عمرانی کشور هر سال صرف رساندن آب شیرین از دریای شور و حیف و میل شدنش خواهد شد.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today