فارس/ رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی استان یزد از ارائه خدمات رایگان خطرسنجی سکته قلبی و مغزی برای شهروندان بالای ۳۰ سال خبر داد.

محمدعلی اوزی‌نژاد، رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی استان یزد با گرامیداشت ۲۹ سپتامبر، روز جهانی قلب، اظهار کرد: شهروندان بالای ۳۰ سال جهت دریافت خدمت خطر سنجی سکته قلبی ومغزی به مراکز و پایگاه های خدمات جامع سلامت وهمچنین خانه‌های بهداشت مراجعه کنند تا با سنجش خطر ۱۰ ساله احتمال سکته قلبی یا مغزی، راهکارهای کاهش احتمال بیماریهای قلبی و عروقی به آنان آموزش داده شود و در صورت نیاز به خدمات سطح دو به بیمارستان و کلینیک‌های دولتی ارجاع شوند.

وی با اشاره به این‌که ۳۴ درصد مرگ‌ها در استان به دلیل این بیماری‌هاست، افزود: در کشور ما به دلیل تغییر سبک زندگی سنتی به زندگی مدرن، این بیماری ها رو به افزایش است و عوامل خطر ایجاد کننده این بیماری مصرف دخانیات،تغذیه نامناسب،فعالیت بدنی کم،مصرف الکل،چربی خون بالا،پرفشاری خون،چاقی و دیابت است.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر علوم پزشکی یزد گفت: با اصلاح سبک زندگی مانند تغذیه  مناسب،تحرک بدنی کافی،عدم مصرف الکل و دخانیات،کنترل دقیق چربی و فشار خون و کنترل دیابت می‌توان درصد زیادی از مرگ ومیر و ناتوانی ناشی از این بیماری را کاهش داد.

اوزی نژاد در پایان خاطرنشان کرد: بیماری‌های قلبی و عروقی  یکی از علل عمده مرگ و میر در سطح جهان و اولین عامل مرگ ومیر در کشور و استان یزد است.

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today