فارس/ مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه، از کاهش ذخایر خونی در استان خبر داد و گفت: در زمان حاضر نیاز به گروه‌های خونی منفی به ویژه O منفی و A منفی بیش از سایر گروه‌ها است.

مریم میرزاده، مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه اظهار کرد: در زمان حاضر نیاز به گروه‌های خونی منفی به ویژه O منفی و A منفی بیش از سایر گروه‌ها است.

وی افزود: گروه خونی O منفی برای همه گروه‌های خونی به ویژه در افراد نیازمند به خون در حوادث و موارد اورژانسی یا تعویض خون نوزادان که به دلیل اضطرار امکان تعیین گروه خونی در فرد نیازمند وجود ندارد، قابل استفاده است.

وی با بیان اینکه انتقال خون کرمانشاه نیاز ۲۶ مرکز درمانی استان را تأمین می‌کند، گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۰۰درصد نیاز و درخواست بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را جوابگو بوده‌ایم.

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه نیاز متوسط استان را به طور متوسط ۱۵۰ واحد خونی با میزان ذخیره خونی هشت روز اعلام کرد و گفت: در حال حاضر موجودی گروه‌های خونی در استان تا هفت روز آینده تأمین است.

وی تعداد اهدای خون در مردان را چهاربار در سال و بانوان را سه مرتبه در سال برشمرد و گفت: بانوان و مردان از سن قانونی ۱۸ سال تا سن ۶۰ سالگی و در صورت اهداکننده مستمر بودن تا سن ۶۵ سالگی می‌توانند خون اهدا کنند.

میرزاده ادامه داد: پلاکت‌ها کوچکترین سلول‌های خون هستند که به انعقاد و کنترل خونریزی در بدن کمک می‌کنند؛ پلاکت را از خون کامل اهداکننده جدا کرده و تا سه روز قابلیت نگهداری دارد، لذا باتوجه به نیاز همیشگی بیماران؛ همه افرادی که شرایط و توان اهدای خون را دارند به پایگاه انتقال خون استان مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: افراد برای اهدای خون می‌توانند همه روزه در روزهای غیرتعطیل از ساعت هشت صبح تا ۱۹ شب و روزهای تعطیل از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح تا ۱۳ و ۳۰ دقیقه به مرکز انتقال خون استان واقع در بلوار بنت‌الهدی مراجعه کنند.

میرزاده در پایان، خاطرنشان کرد: از همه‌ هم استانی‌ها با انواع گروه‌های خونی می‌خواهیم در صورت داشتن شرایط مورد نیاز نسبت به اهدای خون علی‌الخصوص گروه‌های خونی منفی اقدام کنند.

آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today