ایمنا/ شهردار قم گفت: در حال حاضر 6 هزار جای پارک خودرو، اطراف حرم مطهر وجود دارد که کافی نیست و در تلاش هستیم 2 هزار جای پارک دیگر را به این تعداد اضافه کنیم.

مرتضی سقائیان‌نژاد، شهردار قم در دیدار با آیت الله نوری همدانی، مرجع تقلید شیعیان در توضیح محدودیت‌های ترافیکی ایجاد شده اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) اظهار کرد: یک‌سری از محدودیت‌های ایجاد شده در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) جنبه امنیتی دارد و از سوی شورای تأمین و سپاه استان قم چارچوب‌های آن مشخص شده است که شهرداری مجری آنها است.
وی افزود: سر و صدا و ازدحام خودروها، ساحت قدسی حرم حضرت معصومه(س) را خدشه‌دار کرده بود که برای جلوگیری از این امر و آرام‌سازی، پیاده‌راه از سه‌راه بازار تا چهارراه شهدا احداث شده است.
شهردار قم خاطرنشان کرد: خودروهای برقی در این مکان به صورت رایگان به جابه‌جایی زائران و شهروندان می‌پردازند و برای تقویت این خودروها با آستان مقدس حضرت معصومه(س) هماهنگی لازم در حال انجام است.
سقائیان‌نژاد با اشاره به ضرورت ساماندهی کوچه‌های اطراف حرم حضرت معصومه(س) افزود: 6 هزار پارکینگ اطراف حرم قرار دارد اما هنوز کافی نیست، پارکینگ برای نزدیک به ۲ هزار خودرو در شرق حرم با سرمایه‌گذاری حدود 2 هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در حال احداث است که به طور کلی تحولی را از نظر پارکینگ ایجاد می‌کند، همچنین ۱۰ پارکینگ موتورسیکلت اطراف حرم احداث شده است.
وی تاکید کرد: یک‌هزار کارت به طور رایگان در اختیار طلاب با ۷۵ درصد تخفیف برای استفاده از پارکینگ‌ها قرار داده شده و ۲۰۰ خودرو نیز برای تردد آنها در نظر گرفته شده است.
شهردار قم تصریح کرد: برای تردد مردم پردیسان ۹ کیلومتر در بلوار آیت‌الله بروجردی مسیر اتوبوس تندرو ایجاد شده است که از مقابل دانشگاه شهاب دانش به سمت حرم مسافران را منتقل می‌کنند و ۱۶ اتوبوس نیز طلاب را از پردیسان تا شرق حرم منتقل می‌کنند.
سقائیان‌نژاد با اشاره به اینکه ۱۰ پروژه اطراف حرم در مرحله اجرا است، اضافه کرد: یکی از پروژه‌های مهم ساماندهی قبرستان نو است که ۱۳۲ مغازه در آنجا با هزینه بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان باید تخریب شود. این پروژه پنج هکتار را اطراف حرم مطهر را آزادسازی می‌کند.


 

آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday