صدا و سیما/ سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: بیماری‌های قلبی، بیشترین آمار مرگ و میر در استان است.

اردلان زیلابی، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به خطرسنجی جمعیت جوان و میانسال استان برای شناسایی بیماری قلبی و فشار خون اظهار کرد: بیماری‌های قلبی نخستین عامل مرگ و میر در جهان است و سالیانه حدود ۲۰ میلیون نفر در جهان به سبب بیماری‌های قلبی فوت می‌کنند و حدود ۵۰۰ میلیون نفر مبتلا به مشکلات قلبی هستند.
وی گفت: در ایران سبک زندگی به سمتی رفته که سبب افزایش بیماری‌های قلبی شده، به طوری که کاهش تحرک و ورزش، مصرف غذا‌های پرچرب و شیرین، مصرف دخانیات و الکل، عوامل اصلی افزایش چاقی و ابتلا به بیماری‌ها است.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه چاقی هم یکی دیگر از عوامل ایجاد بیماری‌های قلبی و دیابت است، افزود: بیماری‌های قلبی در جهان رتبه نخست را دارد و بیشترین آمار مرگ و میر استان مرکزی مربوط به بیماری‌های قلبی است و فشار خون هم یکی از عواملی است که سبب بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، مشکلات کلیوی و سایر موارد می‌شود.
زیلابی گفت: باید سطح سواد سلامت درباره بیماری‌های قلبی بیشتر شود و مردم درد‌های قفسه سینه را جدی بگیرند.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: حدود ۳۲ درصد مردم مبتلا به فشار خون هستند و در مرد‌ها به سبب شرایط شغلی و سایر موارد آمار‌ها بیشتر است. 
 

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today