مهر/ به گفته تحلیل گران اقتصادی، افزایش ارزش روبل در مقابل دلار آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی به عنوان یکی از بهترین عملکردهای ارزی در جهان شناخته می شود.

به نقل از پایگاه خبری «راشاتودی»، روبل روسیه به بالاترین میزان ارزش خود از ماه جولای سال گذشته میلادی به بعد رسیده است.

همچنین بازگشت ارزش پول روسیه می تواند عاملی برای برقراری توازن در بودجه این کشور شود.

در همین حال روبل روسیه در مقابل دلار آمریکا از رشد ۶۰.۱۲ واحدی برخوردار شد که بیشترین میزان در ۱۷ ماه اخیر محسوب می شود؛ ضمن اینکه پول ملی روسیه در مقابل یورو هم رشد ۶۲.۷۰ واحدی از خود نشان داد.

همچنین از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی به دنبال اتخاذ سیاست های اقتصادی مسکو، روبل با ۱۷ درصد رشد در مقابل دلار آمریکا یکی از بهترین عملکردهای ارزی را در جهان به خود اختصاص داده است.

البته گروهی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند به دلیل اینکه پیش از این هر ۶۵ روبل معادل یک دلار بود، افزایش بیشتر آن موجب کاهش رقابتی شدن بازار این کشور می شود و در نتیجه به تولید کنندگان و صادرکنندگان روسی آسیب وارد کند.

بر همین اساس، در بودجه سال ۲۰۱۷ میلادی روسیه، پیش بینی برای میانگین قیمت نفت، بشکه ای ۴۰ دلار و برآورد نرخ ارز به ازای هر یک دلار، ۶۷.۵ روبل است.

به گفته مقامات اقتصادی روسیه، در صورت افزایش درآمدهای نفتی این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی اضافه درآمد، برای کسری بودجه یا ذخیره در صندوق ارزی استفاده خواهد شد.

همچنین بانک مرکزی این کشور اعلام کرد، در صورت افزایش قابل توجه بهای نفت در سال ۲۰۱۷ میلادی این بانک آماده خرید دلار و تقویت صندوق ذخایر ارزی روسیه است.

برخی از کارشناسان بازار معتقد هستند که افزایش ارزش روبل در سه ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی در مقابل دلار آمریکا ۵۵ واحد خواهد بود.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید