خراسان/ رئیس سازمان نظام مهندسی در نامه ای به وزارت راه و شهرسازی، هزینه ساخت هر مترمربع زیربنای ساختمان را برای سال 99، اعلام کرد که نشان می دهد این رقم بر حسب تعداد طبقات، بین 1.6 تا 4/3 میلیون تومان متغیر است.به گزارش مهر، احمد خرم، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، جدول هزینه های ساخت هر مترمربع واحد مسکونی در سال 99 را به معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی برای تایید ارائه کرد. بر این اساس، هزینه ساخت واحدهای یک و دو طبقه، متری یک میلیون و ۶۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان، سه تا پنج طبقه متری یک میلیون و ۹۶۸ هزار و ۷۰۰ تومان، شش و هفت طبقه متری دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، هشت تا ۱۰ طبقه متری دو میلیون و ۵۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان، ۱۱ و ۱۲ طبقه متری دو میلیون و ۸۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، ۱۳ و ۱۴ طبقه متری سه میلیون و ۹۳ هزار و ۸۰۰ تومان و ۱۶ طبقه به بالا متری سه میلیون و ۳۷۵ هزار تومان تعیین شده است. به گزارش خراسان، به نظر می رسد از این ارقام برای تعیین قیمت واحدهای مسکن ملی استفاده شود.

رشد قیمت 17.3 درصدی نهاده های ساختمانی در بهار 99
در این حال، مرکز آمار ایران، گزارش شاخص قیمت نهاده های ساختمانی شهر تهران در بهار 99 را منتشر کرد. داده های این گزارش حاکی از آن است که این شاخص نسبت به زمستان 98، به طور متوسط 17.3 درصد و نسبت به بهار سال گذشته، 31.9 درصد افزایش داشته است. در بین گروه های نهاده های ساختمانی، گروه خدمات با 25.8 درصد، گروه سنگ با 23.9 درصد و گروه یراق آلات در و پنجره با 21.5 درصد، گروه هایی بودند که بیشترین رشد قیمت فصلی را داشته اند. در مقابل، گروه های نقاشی، چوب و آهن آلات، به ترتیب با 8.1، 9 و 10.8 درصد با کمترین رشد قیمت فصلی مواجه شده اند.
از سوی دیگر و از منظر رشد قیمت نسبت به بهار 98، گروه آهن آلات با 50.8 درصد صدرنشین است و گروه های سنگ، انوع بلوک سفال آجر و نیز سیمان به ترتیب با 42.5، 35.6 و 34.4 درصد رشد سالانه بعد از آن قرار دارند.