دنياي اقتصاد/يک کارشناس بازار سرمايه اظهار کرد: اکنون شاخص کل در فاز اصلاح قيمتي قرار دارد که در صورت اصلاح بيشتر قيمت‌ها، شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته‌هاي آينده مي‌تواند تا محدوده يک ميليون و ۳۶۵ هزار واحد اصلاح داشته باشد.


شکور عليشاهي کارشناس بازار سرمايه، در يادداشتي وضعيت بازار سرمايه و روند شاخص بورس را تحليل کرد که در ادامه مي‌خوانيد.
روند کلي شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودي و در حال اصلاح برآورد مي‌شود. در هفته گذشته شاخص با ۱۱ درصد کاهش از محدوده يک ميليون و ۹۷۵ هزار و ۴۳۹ واحد به محدوده حمايتي يک‌ميليون و ۷۵۷ هزار و ۲۵۷ واحد رسيد. مهم‌ترين اتفاق در اين هفته شکسته شدن خط روند صعودي ميان‌مدت است. در حال‌حاضر شاخص کل در فاز اصلاح قيمتي قرار دارد. در هر روند صعودي اصلاح قيمت‌ها اجتناب‌ناپذير است.

منظور از اصلاح قيمت‌ها تشکيل روند نزولي در ميان‌مدت و بلند‌مدت نيست، بلکه کاهش قيمت‌ها است. احتمال ادامه کاهش قيمت‌ها در هفته آينده وجود دارد. فاز اصلاحي با شکست روند صعودي کوتاه‌مدت آغاز مي‌شود.
روند صعودي ميان‌مدت گاه در اين مرحله شکسته مي‌شود و گاه شکسته نخواهد شد که در مورد شاخص کل بورس اوراق بهادار اين اتفاق افتاده است. اما روند صعودي بلند‌مدت به هيچ‌وجه در فاز اصلاحي شکسته نخواهد شد. تشکيل روند نزولي در کوتاه‌مدت تقريبا قطعي است و احتمال اصلاح بيشتر هم در شاخص کل وجود دارد. حضور شاخص مورد مطالعه در محدوده يک ميليون و ۷۵۰ هزار واحد که براي اکثر معامله‌گران و تحليلگران حائز اهميت است، احتمال نوسانات قيمتي در اين محدوده را افزايش مي‌دهد.

در صورت اصلاح بيشتر قيمت‌ها، شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته‌هاي آينده مي‌تواند تا محدوده يک ميليون و ۳۶۵ هزار واحد اصلاح داشته باشد. در صورت کاهش قيمت‌ها سه محدوده ممکن است مانع کاهش بيشتر قيمت‌ها شوند که به آنها حمايت مي‌گوييم.
محدوده يک‌ميليون و ۶۸۰ هزار واحد، محدوده يک‌ميليون و‌۵۹۰‌هزار واحد و محدوده يک‌ميليون و ۵۰۰ هزار واحد را مي‌توان به‌عنوان اعداد مهم حمايتي شاخص مورد‌مطالعه در هفته‌هاي آتي در نظر داشت.

اين محدوده‌هاي حمايتي هر‌کدام به نوبه خود، بسيار قدرتمند هستند و اميد بسيار زيادي براي متوقف شدن اصلاح قيمت‌ها هستند. در صورت ادامه کاهش قيمت‌ها و عبور از محدوده ۵/ ۱ميليون واحد به سمت پايين، محدوده يک ميليون و ۴۵۰ هزار واحد از اهميت خاصي براي معامله‌گران برخوردار است. با توجه به حضور شاخص در منطقه مهم قيمتي و همچنين حضور در منطقه اشباع فروش که ناحيه‌اي است که بعد از چند روز متوالي کاهش قيمت به آن ناحيه مي‌رسيم، احتمال پايان فاز اصلاحي وجود دارد، هر چند از لحاظ تکنيکال هنوز اصلاح کامل نشده است.

در صورتي‌که شاخص کل مسير افزايشي را در پيش بگيرد، بعد از عبور از محدوده‌هاي مهم يک‌ميليون و ۹۰۰هزار واحد و ۲ ميليون واحد، محدوده ۲ ميليون و ۱۲۰ هزار واحد مي‌تواند هدف اول شاخص کل باشد.بعد از عبور از محدوده بسيار مهم مذکور، اين شاخص مي‌تواند هدف بالاتري همچون ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار واحد يا حتي بالاتر را دنبال ‌کند. سه منطقه قيمتي از جمله ۲‌ميليون و ۲۵۰ هزار واحد و ۲‌ميليون و ۳۷۵ هزار واحد مي‌توانند از ادامه افزايش قيمت‌ها جلوگيري کنند، به اين محدوده‌ها مقاومت مي‌گوييم. 

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar