مهر/ معاون وزير نفت در امور گاز با بيان اينکه توليد سالانه گاز طبيعي کشور ۲۵۰ ميليارد مترمکعب است، از بهره‌مندي ۹۵ درصدي مردم ايران از گاز تا پايان امسال خبر داد.

به گزارش وزارت نفت، حسن منتظرتربتي گفت: بحث گازرساني به روستاها، شرايط بسيار خوبي را شاهد هستيم به طوريکه در گازرساني به روستاها، تقريباً در طول هفت سال گذشته، گازرساني به روستاها بيش از دو برابر توسعه يافته و در هر سال تقريباً ۳ هزار روستا به شبکه گاز متصل شده است.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران تصريح کرد: از دو هفته پيش، افتتاح پروژه‌هاي گازرساني به شهرها و روستاهاي کشور را در قالب طرح «پويش سبز» شروع کرده و در سه هفته آينده هم ادامه پيدا مي‌کند که پيش‌بيني مي‌کنيم در قالب طرح «پويش سبز» بيش از ۹۰۰ روستا و ۱۱ شهر را به شبکه گاز متصل کنيم که براي اجراي اين پروژه‌ها بيش از هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان هزينه شده است.

تربتي افزود: توجه داشته باشيد که اين «پويش سبز» و توسعه گازرساني که طي اين سال‌ها رخ داده، در شرايط تحريم اجرايي شده و ما مسائل و مشکلات اقتصادي زيادي داشتيم؛ تأمين منابع مالي در اين سال‌ها کار راحتي نبود، اما خوشبختانه با توجه به ظرفيت‌هاي قانوني که در بند «ق» و در بحث جايگزيني گاز به جاي فرآورده‌ها ايجاد شده بود توانستيم منابع مالي را از محل فروش محصولاتي که گاز به جاي آن‌ها مصرف شده، تأمين و همه اين توسعه‌ها را بدون آنکه کمترين بار مالي را بر دولت تحميل کنيم، انجام دهيم که از اين بابت بسيار خرسنديم.

وي همچنين با بيان اينکه شرکت ملي گاز ايران هم‌اکنون با توليد حدود ۲۵۰ ميليارد مترمکعب گاز در سال که تقريباً معادل بيش از ۴ ميليون بشکه نفت در روز است، بخش عمده‌اي از کشور را زير پوشش گازرساني قرار داده است، گفت: هم‌اکنون تقريباً همه شهرها گازرساني شده و يا در حال گازرساني هستند و تا پايان سال تقريباً شهري که گازرساني نشده باشد نخواهيم داشت؛ به جز چند شهر محدود که به‌دليل محدوديت‌هاي مربوط به آثار باستاني و مواردي از اين قبيل، گازرساني نمي‌شوند.

معاون وزير نفت در امور گاز تاکيد کرد: امسال در هفته دولت افزون بر برنامه‌هايي که در طول سال داريم و برنامه افتتاح تعداد قابل توجهي از پروژه‌هاي گازرساني شهري و روستايي، بحث افتتاح تعدادي از پروژه‌هاي زيرساختي از طريق خطوط لوله و ايستگاه‌هاي تقويت فشار در برنامه است.

تربتي تصريح کرد: تقريباً تعداد قابل توجهي از استان‌هاي کشور جزو استان‌هاي سبز و در قالب «پويش سبز» از مرز ۹۵ درصد گازرساني عبور کرده‌اند و بر اين اساس تلاش داريم تا بساط توسعه گازرساني را از اين استان‌ها خارج و توان اجرايي شرکت را به سمت استان‌هايي که کمتر توسعه يافته‌اند و يا هنوز ظرفيت گازرساني در آن استان‌ها تکميل نشده، هدايت کنيم.

وي افزود: خوبي پروژه‌هاي گاز و توسعه گازرساني اين است که علاوه بر رفاه و آسايشي که براي مردم فراهم مي‌کند، سبب توسعه صنايع وابسته يا همان صنايع خرد مي‌شود به دليل اينکه تقريباً تمام کالاي مصرفي اين پروژه‌ها در داخل کشور تأمين مي‌شود و عملاً علاوه بر رفاه مردم، توسعه کارخانه‌هاي کوچکي را که در سراسر کشور محصولات مورد نياز صنعت گاز را توليد مي‌کنند را هم به ارمغان مي‌آورد که اين صنايع مي‌توانند هم منافع خوبي داشته باشند و هم در شرايط سخت اقتصادي، به حيات خويش ادامه دهند، ضمن آنکه در کنار توسعه‌هاي گازرساني، اين صنايع مي‌توانند اشتغال‌زايي خوبي هم داشته باشند.

معاون وزير نفت در امور گاز امسال را سال جشن ۹۵ درصدي گازرساني به مردم معرفي کرد و گفت: علاوه بر گازرساني به مردم که تقريباً در دنيا به‌عنوان نخستين کشوري هستيم که چنين آمار گازرساني شهري و روستايي را داريم، قرار است امسال بهره‌مندي ۹۵ درصدي مردم از گاز طبيعي را جشن بگيريم و ان‌شاءالله با تکميل گازرساني به روستاهايي که در دست اجرا است، تقريباً ۹۵ درصد مردم تحت پوشش شبکه گاز طبيعي قرار خواهند گرفت.

تربتي يادآور شد: افزون بر بحث گازرساني به شهرها و روستاها، اتفاق خوب ديگري که در بحث گازرساني به وقوع پيوسته ارزش‌آفريني است که ما از اين کار ارزش ريالي خوبي را عايد کشور مي‌کنيم.

وي در پايان با اشاره به تأکيدات مقام معظم رهبري درباره صيانت از مخازن و ذخاير نفت و گاز کشور، تصريح کرد: اتفاقي که امروز مي‌افتد اين است که ما گاز را علاوه بر مصارف خانگي و مردمي، به پتروشيمي‌ها هم اختصاص داديم و بخش عمده‌اي از گاز در حوزه پتروشيمي‌ها به محصولات با ارزشي تبديل مي‌شود که ارزآوري بسيار خوبي براي کشور دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar