تسنيم/ رييس سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ تصميمات مهم توسط شوراي‌ عالي بورس در جلسه امروز خبر داد.

حسن قاليباف اصل، رئيس سازمان بورس در خصوص عرضه اي‌تي‌اف دوم دولت گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار مجوزهاي لازم براي عرضه اين صندوق را صادر کرده است و ‌طبق برنامه‌ريزي‌ها، عرضه به‌موقع انجام مي‌شود.
وي با اشاره به اينکه عرضه اين صندوق عمومي است و از طريق درگاه‌هاي بانکي و بازار سرمايه انجام مي‌شود، ابراز داشت: افراد با کد ملي هم مي‌توانند صندوق دارا دوم را که مشتمل بر سهام شرکت‌هاي پالايشي است، خريداري کنند. البته، تعيين قيمت واحدهاي اين صندوق توسط هيئت دولت در حال بررسي است.
قاليباف عرضه اي‌تي‌اف سوم را هم در دستور کار دانست و ادامه داد: البته درخواستي هنوز از سوي سازمان خصوصي‌سازي به سازمان در اين زمينه ارسال نشده است، اما اين موضوع در دست پيگيري است.
رييس سازمان بورس و اوراق بهادار جلسه امروز شوراي‌عالي بورس را در راستاي حمايت از بازار عنوان کرد و گفت: امروز در مورد سهام عدالت در شوراي‌عالي بورس بررسي‌هايي انجام و قرار شد از اعتبارات کافي براي خريد سهام عدالت استفاده شود. سهام عدالت جزو سهام مهم و شرکت‌هاي بزرگ بازار است، ضمن اينکه قرار شد معاملات سهام عدالت به‌طور بلوکي توسط کارگزاري‌ها و نهادهاي مالي انجام شود، بنابراين اين سهام ديگر به‌صورت کد در بورس معامله نمي‌شود.
قاليباف در خصوص شرايط منفي بازار طي چند روز اخير اظهار کرد: وضعيت بازار همواره تابع عرضه و تقاضاست. سرمايه گذاران بايد بدانند که هميشه بازار صعودي نيست، بلکه قيمت‌ها از متغيرهاي ‌موجود و اخبار و واقعيت‌هاي روز تأثير مي‌گيرد و اين بازار همواره با ريسک همراه است.
رييس سازمان بورس و اوراق بهادار تأکيد کرد: تصميمات اخير شامل بازگشت ساعت معاملات، افزايش حدنصاب در صندوق‌هاي با درآمد ثابت به 15 درصد و افزايش حد اعتباري کارگزاري‌ها با توجه به وضعيت‌ روز ‌و در جهت تقويت بخش تقاضا انجام شد. البته درحال بررسي براي افزايش و ارتقاي سيستم معاملات و رفع کندي آن نيز هستيم.
وي همچنين اجراي سهام شناوري را مناسب دوران رونق دانست و عنوان کرد: در شرايط فعلي، عرضه‌اي در اين راستا انجام نخواهد شد.
رييس سازمان بورس تصريح کرد: بازار سرمايه همچنان توانايي صعود دارد ولي هرچقدر اين افزايش با شيب ملايمتري صورت بگيرد، مناسبتر است. در چند هفته گذشته با وجود ريزش در بازار متغيرهاي بنيادي بازار تغييري نکرده است.
وي به سرمايه‌گذاران توصيه کرد: مازاد دارايي خود را به بازار وارد کنند. بازار سرمايه بازاري ‌است که سرمايه‌گذار بايد در آن حوصله داشته باشد و صبر پيشه کند و در نظر داشته باشد که بازده‌ بازار سرمايه‌ در بلندمدت بيشتر از بازارهاي ديگر است.

* عضو شوراي‌عالي بورس: با 25 سال سابقه مي‌گويم بازدهي بورس در بلندمدت بالاست
شاهين چراغي، عضو شوراي‌عالي بورس هم گفت: در جلسه امروز شورا تصميمات خوبي گرفته و مقرر شد حقوقي‌ها که سهامدار عمده هستند، بازار را مورد حمايت قرار دهند.
شاهين چراغي با اشاره به جزييات جلسه امروز شوراي‌عالي بورس گفت: شورا به‌دقت تحولات بازار سرمايه را زير نظر دارد و همچنان از سهامداران خرد حمايت خواهد کرد.
وي ادامه داد: به‌عنوان کارشناسي که بيش از 25 سال سابقه فعاليت در بازار سرمايه دارد، به سهامداران توصيه مي‌کنم که نوسانات را جزو ذات بازار بدانند؛ سهامداراني که فکر بلندمدت دارند و در بازار مي‌مانند، بازدهي بسيار مناسبي کسب خواهند کرد.
عضو شوراي‌عالي بورس با تأکيد به اينکه با حجم نقدينگي فعلي در کشور، بهترين بازاري که مي‌توان آسوده‌خاطر و در بلندمدت به آن فکر کرد، بازار سرمايه است، خاطرنشان کرد: مدل قيمت‌گذاري دارا دوم در دولت در دست بررسي است تا با جذابيت خوبي به مردم عرضه شود.

سلاح‌ورزي: بورس در روزهاي اخير ريزش نداشته، اصلاح شده است
سلاح‌ورزي، عضو شوراي‌عالي بورس هم، از حمايت‌هاي هوشمند دولت از بازار سرمايه خبر داد و گفت: در جلسه‌اي که دقايقي پيش با حضور اعضا تشکيل شد، اعضاي شوراي‌عالي اظهار داشتند که اتفاقات چند روز اخير در راستاي اصلاح شاخص بوده است.
حسين سلاح‌ورزي اضافه کرد: نظر اعضاي شوراي‌عالي بورس به‌اتفاق آرا اين بود که تحولات اخير بازار سرمايه ايران به‌نوعي اصلاح معمول بوده که در ذات بازار سرمايه است و نمي‌توان از آن تلقي ريزش داشت.
وي تصريح کرد: همه بورس‌هاي‌دنيا، توأم با ريسک هستند و در واقع، ذات بورس با نوسان همراه است.
به گفته اين عضو شوراي‌عالي بورس، در اين جلسه علاوه بر ديگر اعضا، نماينده دولت و بانک مرکزي هم در رابطه با اصلاح اخير صحبت و ابراز اميدواري کردند که بازار سرمايه همچنان با رونق به مسير خود ادامه خواهد داد.
سلاح‌ورزي به سرمايه‌گذاران توصيه کرد که خود را بيش از پيش به دانش بورسي‌ تجهيز کنند و سرمايه‌هاي اصلي خود را به بورس ‌نياورند و در صندوق‌ها سرمايه‌گذاري کنند.
نايب‌رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران افزود: در جلسه امروز همچنين در خصوص چگونگي عرضه دارا دوم  بحث و گفت‌وگو شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar