مهر/ صادرات روزانه نفت عربستان در ماه ژوئن ۲۰۲۰ با رسيدن به زير ۵ ميليون بشکه رکورد کمترين مقدار حداقل از ژانويه ۲۰۰۲ را ثبت کرد.

به گزارش رويترز، داده‌هاي رسمي منتشر شده نشان مي‌دهد که صادرات نفت خام عربستان سعودي، بزرگترين صادرکننده نفت جهان، در ماه ژوئن به کمترين مقدار ثبت شده در تاريخ سقوط کرد، زيرا تقاضاي جهاني نفت به دليل شيوع ويروس کرونا همچنان ضعيف بود.

داده‌هاي مؤسسه جودي (Joint Organizations Data Initiative -JODI) نشان داد که صادرات عربستان در اين ماه نسبت به ماه پيش از آن ۱۷.۳ درصد کاهش يافت و به ۴ ميليون و ۹۸۰ هزار بشکه در روز – کمترين مقدار از حداقل ژانويه ۲۰۰۲- رسيد.

ارقام رسمي نشان داد که کل نفت ارسال شده از عربستان سعودي از جمله فرآورده‌هاي نفتي، نسبت به ماه مه ۱۷.۸ درصد کاهش يافته و به ۶ ميليون و ۸۰ هزار بشکه در روز رسيده است. صادرات اين کشور در ماه مه ۷ ميليون و ۴۸۰ هزار بشکه در روز بود. اين در حالي است که حجم ذخيره‌سازي نفت خام سعودي‌ها با ۵ ميليون و ۸۰۰ هزار بشکه افزايش به ۱۵۳ ميليون و ۳۵۰ هزار بشکه رسيد.

سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش از ماه مه براي کاهش مشکلات ناشي از بيماري همه‌گير کرونا که کاهش شديد تقاضاي نفت را در پي داشته، توليد نفت خود را به‌طور بي‌سابقه‌اي کاهش داده است.

توليد نفت خام عربستان در ماه ژوئن با حدود ۱۲ درصد کاهش به ۷ ميليون و ۴۸۰ هزار بشکه و کمترين مقدار از دسامبر ۲۰۰۲ رسيد.

پالايش نفت خام در عربستان طي ماه ژوئن با ۴.۷ درصد کاهش به يک ميليون و ۸۴۰ هزار بشکه در روز رسيد، اين در حالي است که مصرف مستقيم نفت خام ۶۲ هزار بشکه در روز افزايش يافت و به ۴۶۹ هزار بشکه در روز رسيد.

داده‌هاي مؤسسه جودي نشان داد که مجموع تقاضاي فرآورده‌هاي نفتي سعودي‌ها در ماه ژوئن با افزايش روزانه ۳۳۰ هزار بشکه‌اي به ۲ ميليون و ۱۶۰ هزار بشکه در روز رسيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar