تجارت نيوز/معاملات امروز بازارهاي جهاني با سبزپوشي اکثر بورس‌هاي جهاني همراه بود، اين اتفاق آيا مي‌تواند بورس تهران را نيز پس از چندين روز مثبت کند؟

  در معاملات امروز بازارهاي جهاني، ادامه توقف توليد در سواحل خليج آمريکا از يکسو و افزايش موارد کروناويروس در آسيا و اروپا از سوي ديگر موجب شد تا قيمت نفت روند پيچيده‌اي داشته باشد. هر بشکه نفت برنت در معاملات امروز مجددا به بالاي 45 دلار صعود کرد و اين در حالي بود که قيمت نفت وست تگزاس اينترمدييت با افتي 9 سنتي به 42 دلار و 53 سنت رسيد. افزايش تعداد دکل‌هاي نفتي فعال در آمريکا و افزايش شمار تلفات ويروس کرونا اگر چه اثري منفي روي قيمت نفت گذاشت اما وقوع طوفان در سواحي خليج آمريکا و توقف توليد نفت در اين منطقه توانست بخشي از اين اثر منفي را جبران کند.

تقويت دلار نيز موجب افت قيمت دلار در معاملات اول وقت امروز شد. هر اونس طلا با افتي 0.2 درصدي مجددا به زير 1930 دلار رسيد. اما در ادامه روند نزولي شکسته و اونس بالاي 1940 دلار نيز معامله شد. اين در حالي بود که تقويت شاخص دلار موجب شده تا قيمت طلا براي دارندگان ارزهايي به جز دلار افزايش پيدا کند.

بازارهاي سهام آسيايي نيز امروز روندي مشابه با وال‌استريت داشتند و کمي بالاتر از روز گذشته بازگشايي شدند. روند صعودي شاخص ام‌اس‌سي‌آي سهام آسيا-پاسيفيک به حدي بوده که اين شاخص به بالاترين سطح 2 سال اخير خود نزديک شده است. شاخص نيکي ژاپن نيز رشدي 1.5 درصدي را تجربه کرد تا روز خوب بورس‌هاي جهاني به ثبت برسد.

در معاملات فلزات اساسي نيز قيمت‌ها تقريبا ثابت باقي ماند و آلومينيوم، قلع و مس همگي با رشد اندکي مواجه شدند تا حال بازار اين گروه همچنان مثبت باشد.

با توجه به معاملات امروز بازارهاي جهاني و همچنين روند معاملاتي روز گذشته بورس، به نظر مي‌رسد امروز بازار شروعي متعادل‌تر از روزهاي گذشته داشته باشد. ادامه خريد حقوقي‌ها که البته اگر در قيمت‌هاي بالاتر رخ دهد مي‌تواند موجب بهبود تقاضا و صعودي‌شدن روند بازار در معاملات امروز شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar