ايسنا/ارزش دلار در برابر بسيار ياز همتايان مهمش کاهش يافت.

وضعيت بازار کار بزرگترين اقتصاد جهان کماکان در شرايط بحراني قرار دارد و شمار کساني که براي نخستين بار در يک هفته اخير درخواست دريافت مزاياي بيکاري کرده اند مجددا از يک ميليون نفر عبور کرده است.
کميته بازار باز در بانک مرکزي آمريکا در واکنش به تحولات اخير گفته است به برنامه خود براي تزريق نقدينگي به بازار ارز به ويژه در کوتاه مدت شدت خواهد بخشيد. با اين حال هنوز هيچ کدام از مقامات فدرال رزرو اشتياقي از خود نسبت به کاهش بيشتر نرخ بهره نشان نداده اند و به نظر نمي رسد که دست کم در کوتاه مدت شاهد رسيدن نرخ بهره به سطح منفي در آمريکا مانند کشورهاي حوزه منطقه يورو، سوئيس يا ژاپن باشيم.

هنوز مشخص نيست که سياستمداران آمريکايي به مانند سران اروپايي بر سر اجرايي شدن حمايت هاي بيشتر به توافق برسند چرا که اختلاف نظر بين سران جمهوري خواه و دموکرات بر سر بسته حمايتي ادامه دارد و اين بار استيون منوچين گفته است دموکرات ها با خيره سري از هر گونه مذاکره براي رسيدن به يک توافق معقول که به نفع شهروندان و مصرف کنندگان آمريکايي باشد، طفره مي روند.

در شرايطي که رشد اقتصادي آمريکا در ماه ژوئيه احتمالا به خوبي چيزي که مقامات دولت ترامپ انتظار دارند، نخواهد بود اما لري کودلو- مشاور اقتصادي دونالد ترامپ مطمئن است که شيب رشد اقتصادي صعودي و تند خواهد بود. وي با اشاره به احياي حدود ۹ ميليون فرصت شغلي در سه ماه اخير گفت: هر حمايتي لازم باشد انجام خواهيم داد تا از احياي سريع اقتصادي مطمئن شويم. با دموکرات ها به رايزني براي اجرايي شدن يک بسته حمايتي جديد ادامه خواهيم داد.

با توجه به فرا  رسيدن بسته حمايتي سه تريليون دلاري قبلي، دولت ترامپ بسته حمايتي جديدي را طراحي کرده است که يکي از اجزاي آن شامل يارانه نقدي ۴۰۰ دلاري به شهروندان آمريکايي مي شود. اگرچه اين بسته نظر موافق مجلس سنا که اکثريت آن در اختيار جمهوري خواهان است را به دست آورده اما به دليل مخالفت کنگره که در آن دموکرات ها غالب هستند، از اجرايي شدن باز مانده است.

وزير خزانه داري آمريکا با انتقاد از نانسي پلوسي- رئيس کنگره و چاک شومر- رهبر دموکرات ها در سنا نيز گفت: خبر خوب اين است که رئيس جمهور ترامپ خود دست به کار شد و يک فرمان اجرايي صادر کرد تا به افراد بيکار شده کمک شود. پلوسي و شومر نمي خواهند بر سر يک ميز بنشينند تا توافق کنيم.

بن بست مالي ايجاد شده در آمريکا روز به روز معامله گران را بيشتر نااميد مي کند. بانک مرکزي امريکا در آخرين نشست هفتگي خود بار ديگر بدون انجام هيچ اقدام جديدي بر تعهد خود به حمايت از بازارهاي مالي و تداوم تداوم اجراي برنامه هاي فعلي تاکيد کرد و به نظر مي رسد که دست بانک مرکزي براي اجراي اقدامات حمايتي بيشتر خالي تر از قبل شده است. از سوي ديگر کماکان دولت و کنگره نتوانسته اند به توافقي با يکديگر براي اجراي يک بسته حمايتي برسند و اصرار دموکراتها روي موضع قبلي خود، نگراني ها از باقي ماندن رشد اقتصادي در سطوح پايين و آسيب بيشتر به اقشار کم درآمد را تشديد کرده است.
جو مانيمبو- تحليل گر بازار ارز در موسسه "وسترن يونيون پيمنت" گفت: دلار کار سختي را در برابر ساير رقبا دارد چرا که محيط کلان اقتصاد آمريکا اصلا شبيه شرايط قبل از زمان کرونا نيست و وجود فشار سنگين روي اقتصاد اين کشور کاملا حس مي شود. اولويت سياستگذاران مالي بايد اکنون روي اين مساله باشد که جلوي عرضه سنگين دلار توسط معامله گران را بگيرند.

با وجود انتشار اخبار مربوط به پيشرفت دارويي مقابله با کرونا، اين ويروس کماکان در حال گرفتن جان شمار زيادي از مردم جهان است و بيم آن مي رود که وضعيت با فرا رسيدن فصل پاييز از اين هم بدتر شود. سازمان بهداشت جهاني هشدار داده که ممکن است هيچ گاه ايمني دائمي در برابر ويروس کرونا ايجاد نشود و افراد مبتلا به کرونا نبايد گمان کنند که ديگر به اين بيماري مبتلا نخواهند شد.

تاکنون بيش از ۲۳ ميليون و ۹۵۲ هزار و ۸۷۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در اين بين ۸۲۰ هزار و ۴۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند.  در بين کشورهاي مختلف، بالاترين تلفات مربوط به آمريکا با ۱۸۱ هزار و ۶۵۹ نفر، برزيل با ۱۱۵ هزار و ۶۴۶ نفر، مکزيک با ۶۰ هزار و ۸۰۰ نفر، هند با ۵۹ هزار و ۶۰۸ نفر و انگليس با ۴۱ هزار و ۴۴۹ نفر بوده است.

دريک هالپني،  استراتژيست مسائل ارزي در بانک ميتسوبيشي: فکر مي کنم معامله گران منتظر رسيدن به تخمين دقيق تري از نتيجه احتمالي انتخابات رياست جمهوري آمريکا هستند. مساله مهم ديگر اين است که بلاخره چه زماني به واکسن مقابله با کرونا دست پيدا خواهيم کرد. اينکه سال آينده نيز کرونا در سطح جهان يکه تازي براي بازارهاي مالي اصلا خبر خوبي محسوب نخواهد شد. 

شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابري آن در مقابل سبدي از ارزهاي جهاني را اندازه مي‌گيرد، در معاملات امروز با ۰.۳۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۱۱۰ واحد بسته شد. نرخ برابري هر فرانک سوئيس نيز معادل ۱.۱۰۱ دلار اعلام شد.  

ارزهاي اروپايي
وادار شدن دولت هاي اروپايي به افزايش شديد مخارج باعث به هم خوردن وضعيت بودجه اي دولت ها در اين قاره شده است و تداوم اين مساله مي تواند روي وضعيت بازار ارز تاثير داشته باشد: داده هاي منتشرشده توسط وزارت دارايي انگليس نشان مي دهد که کسري بودجه اين کشور در ماه ژوييه به ۲۵.۹ ميليارد پوند افزايش يافته است که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل حدودا ۲.۷ برابر شده است. هم چنين براي نخستين بار در تاريخ اين کشور، حجم کل بدهي ها از دو تريليون پوند عبور کرده است.  
در تازه‌ترين دور از معاملات، پوند با ۰.۶۲ درصد افزايش نسبت به روز قبل خود و به ازاي ۱.۳۱۴ دلار مبادله شد. يورو ۰.۳۴ درصد بالا رفت و با عبور از کانال ۱.۱۷  به ۱.۱۸۱ دلار رسيد.

به عقيده شماري از تحليل گران ارزي، اگرچه امکان ريزش دلار در ماه هاي آينده بالا است اما اين ارز به عنوان ارز اصلي جهاني در موقعيت مستحکم تري از آن قرار دارد که انتظار سقوط آزاد آن را داشت. پاتريک شوويتس- مدير دارايي بانک جي پي مورگان گفت: نرخ بهره در ژاپن و منطقه يورو منفي است و حمايت هاي خوبي به شکل اعتبار و تزريق نقدينگي در اين کشورها انجام شده است اما نبايد فراموش کرد اقتصاد آمريکا وضعيت بسيار بهتري از ژاپن و اروپا دارد و اين در بلندمدت معادلات را به نفع دلار تغيير مي دهد.  

ارزهاي آسيايي
بانک مرکزي چين کماکان به برنامه تزريق نقدينگي به بازارهاي مالي با هدف کاستن از تبعات اقتصادي کرونا ادامه مي دهد. طبق اعلام خبرگزاري دولتي چين، بانک مرکزي اين کشور در قالب عمليات ريپو ۱۵۰ ميليارد يوان (حدود ۲۱.۷ ميليارد دلار) نقدينگي جديد به بازار تزريق کرده است. در قالب عمليات ريپو، بانک مرکزي تضمين مي دهد اوراق بهادار در اختيار بانک ها را با نرخ سود معين در سررسيد معين از آنها بخرد. عمليات ريپو بانک مرکزي چين در قالب دو برنامه کوتاه مدت (هفت روزه) و ميان مدت ( ۱۵ روزه) صورت مي گيرد.  

در معاملات بازارهاي ارزي آسيايي، هر دلار با ۰.۳۵ درصد افزايش به ۱۰۶.۳۵۷ ين رسيد. در برابر همتاي استراليايي، هر دلار آمريکا به ازاي ۱.۳۸۹ دلار مبادله شد. همچنين نرخ برابري دلار معادل ۶.۹۱۱ يوان چين اعلام شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar