مهر/رئيس سازمان توسعه تجارت ايران گفت: تعهدات ارزي صادرکنندگان طي سالهاي ۹۷ و ۹۸ به ميزان ۵۰ ميليارد يورو است که هنوز ۱۷ ميليارد يورو ارز حاصل از صادرات طي اين دو سال بازنگشته است.

حميد زادبوم ديشب در يک برنامه خبري با اشاره به رفع تعهدات ارزي صادرکنندگان، اظهار داشت: موضوع رفع تعهدات ارزي صادرکنندگان از ۲۲ فروردين سال ۹۷ مطرح شد، بنابراين صادرکنندگان بر اساس بخشنامه بانک مرکزي موظف به بازگشت ارز حاصل از صادرات شدند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه ميزان صادرات غيرنفتي کشور از مورخ ۲۲ فروردين ۹۷ تا پايان اسفند ۹۸ به ميزان ۸۰ ميليارد يورو است، افزود: اما ميزان تعهدات ارزي به اين ميزان نيست به دليل اينکه با توجه به برخي از مشکلات قيمت گذاري کالا در گمرکات که در سال ۹۷ به وجود آمد بانک مرکزي براي صادرکنندگان ۲۰ درصد تخفيف قائل شد.

زادبوم با بيان اينکه بنابراين صادرات غيرنفتي در اين بازه زماني حدود ۵۶ ميليارد يورو است، بيان داشت: بخشي از اين صادرات نيز شامل فرآورده‌هاي نفتي مانند بنزين مي‌شود که بازگشت ارز آن ۴۲۰۰ توماني است و متعهد آن نيز دولت است بنابراين در مجموع صادرات غيرنفتي ما در بازه زماني ۲۲ فروردين ۹۷ تا پايان اسفند ۹۸ به ميزان ۵۰ ميليارد يورو است.

رئيس سازمان توسعه تجارت ايران افزود: بنابراين تعهدات ارزي صادرکنندگان به ميزان ۵۰ ميليارد يورو است که سر رسيد صادرات سال ۹۷ در دي ماه ۹۸ و سر رسيد صادرات سال ۹۸ نيز در تيرماه ۹۹ بوده است.

وي بيان داشت: لذا بر اساس اعلام بانک مرکزي و آمار گمرک با کنار گذاشتن صادرات فرآورده‌هاي نفتي در مجموع صادرکنندگان غير نفتي بخش خصوصي و دولتي متعهد به بازگشت ۵۰ ميليارد دلار ارز حاصل از صادرات بوده‌اند که بر اساس آخرين اعلام بانک مرکزي در هفته گذشته به سازمان توسعه تجارت ۱۷ ميليارد يورو از اين مبلغ ارز هنوز به کشور باز نگشته است.

زادبوم اظهار داشت: مازاد ۱۷ ميليارد يورو نيز تعهدات ارزي است ولي مربوط به شرکت‌ها و اقلامي است که ارز را به قيمت ۴,۲۰۰ تومان باز مي‌گردانند که دولت متعهد آن است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar