تجارت نیوز/با وجود آنکه بازدهی هفتگی بازار سهام همچنان منفی است اما با توجه به مثبت بودن شاخص بازار در دو روز پایانی هفته به نظر می‌رسد امیدها به بورس در حال احیا است. در آخرین روز کاری هفته اخیر بیش از ۹۰ درصد خریداران در سفارشات بورسی، افراد حقیقی بودند.

  بازدهی هفتگی بورس در هفته اخیر هم منفی ماند و سهامداران بیش از دو درصد در این هفته ضرر کردند. با این حال در دو روز پایانی هفته، شاخص کل بورس وضعیت صعودی داشت و علاوه بر این با توجه به سهم 90 درصدی حقیقی‌ها در سفارشات خرید بورس، به نظر می‌رسد مجددا حرکت نقدینگی مردم به سمت بورس سرعت گرفته است.
وزیر اقتصاد نیز در بازدید از سازمان بورس گفته است: فروش بخشی از سهام در دست مردم در بورس طی روزهای قبل، به منزله خروج آنها از این بازار نیست زیرا اطلاعات نشان می‌دهد، افراد پول سهام خود را از بازار خارج نکرده‌اند، بلکه در حال نظارت و بررسی اوضاع و احوال آن هستند.

علاوه بر این، اظهارات اخیر رئیس جمهور نیز نشان می‌دهد همچنان دولت به دنبال حمایت از بورس و رونق اقتصادی است.

وزیر نفت نیز در هفته اخیر گفت: صنعت نفت متکی به بازار سرمایه است.
آغاز پذیره‌نویسی دارا دوم هم اتفاق مهمی برای بازار سهام محسوب می‌شود که متقاضیان تا 19 شهریور ماه امسال همچنان فرصت ثبت نام دارند. در همین هفته که ثبت نام برای پذیرش دارا دوم آغاز شد، ارزش دارا یکم بیش از 13 درصد افزایش یافت.

درباره عرضه اولیه نیز وزیر اقتصاد خبر داده که همچنان این سیاست ادامه دارد و 50 شرکت دیگر در بازار سرمایه عرضه اولیه خواهند شد.
در همین راستا، قرار است روز سه‌شنبه ۱۱ شهریورماه شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس، ۱۵ درصد از سهام خود را در نماد «بپیوند» از طریق عرضه اولیه وارد بورس کند.
از دیگر سیگنال‌های قابل توجه برای بازار سهام اعلام هفت برابر شدن ظرفیت هسته معاملات بورس، حمایت حداقل 10 روزه حقوقی‌ها از بازار سهام و رشد قیمت دلار در روزهای اخیر است.

سیگنال‌های سیاسی قابل توجهی نیز برای بهبود بورس به چشم می‌خورد. وزیر خارجه آلمان خواهان حفظ برجام شده است و وزیر خارجه روسیه نیز با اشاره به مخالفت حداکثری در شورای امنیت با درخواست آمریکا برای بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، مطرح کرده آمریکا در جایگاه قانونی لازم برای استفاده از مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران قرار ندارد.

علاوه بر این، پس از سفر اخیر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، بیانیه مشترکی صادر شد که بر اساس آن، طبق توافقی، ایران به آژانس اجازه داده است از دو محل مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای بازرسی کند و تسهیلات لازم برای راست‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران براساس پروتکل‌های آژانس را براساس تفاهم مشترک، اعتماد دو جانبه و در قالب افزایش همکاری‌های دوجانبه فراهم سازد.

در بازارهای جهانی نیز قیمت نفت به بالاترین سطح پنج ماه اخیر خود رسیده است.

بدین ترتیب اخبار رسمی در حوزه اقتصادی داخلی و خارجی و همچنین اخبار سیاسی همه حاکی از سیگنال‌های مثبت به بازار سهام است. آیا روند صعودی دو روز آخر بورس طی هفته اخیر در هفته بعد ادامه‌دار خواهد بود؟

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar