ايسنا/رييس جمهور روسيه اعلام کرد اگر قيمت نفت بالاتر از ۴۶ دلار در هر بشکه باشد، براي روسيه بهتر خواهد بود.

ولاديمير پوتين در مصاحبه با کانال تلويزيوني روسيا درباره اقتصاد روسيه و تاثير پاندمي ويروس کرونا بر قيمت نفت صحبت کرد. وي با اشاره به قيمت نفت برنت که تا مرز ۴۶ دلار در هر بشکه صعود کرد، گفت اگر قيمت کمي بالاتر بود، بهتر بود. هر چه قيمت بالاتر باشد، ذخاير بودجه روسيه هم بالاتر خواهد رفت و پول بيشتري براي بودجه به منظور تامين هزينه هاي کشور از جمله هزينه هاي رفاه اجتماعي فراهم مي شود.

در ابتداي بحران قيمت نفت که با جنگ قيمت نفت ميان عربستان سعودي و روسيه آغاز شد، وزارت دارايي روسيه اعلام کرده بود روسيه مي تواند با قيمت نفت ۲۵ دلاري سالها دوام بياورد و منابع کافي براي پوشش کسري بودجه در قيمت نفت ۲۵ تا ۳۰ دلاري به مدت شش تا ۱۰ سال ديگر دارد.

طبق اعلام وزارت دارايي روسيه، بودجه روسيه بر مبناي قيمت ۴۲ دلار و ۴۰ سنت نفت اورال که گريد نفتي صادراتي اين کشور است، تنظيم شده است و صندوق سرمايه ملي روسيه تا اول مارس داراييهاي به ارزش ۱۵۰ ميليارد دلار معادل ۹.۲ درصد توليد ناخالص داخلي روسيه داشته است.

اقتصاد روسيه در حال حاضر از تبعات سقوط قيمت نفت که اختلاف روسيه با عربستان سعودي در نشست مارس اوپک پلاس يکي از عوامل آن بود، آسيب ديده است. ارزش روبل روسيه نزول کرده و درآمد نفتي روسيه در نتيجه ريزش قيمت نفت، کاهش پيدا کرده است. سقوط بي سابقه قيمتهاي نفت در اوايل امسال روسيه و عربستان سعودي را ناچار کرد با دور جديدي از کاهش توليد در چارچوب گروه اوپک پلاس موافقت کنند.

بر اساس گزارش اويل پرايس، بانک جهاني در جديدترين گزارش از اقتصاد روسيه پيش بيني کرد اقتصاد اين کشور تحت تاثير ريزش قيمت نفت و رکود جهاني ناشي از شيوع ويروس کرونا، امسال شش درصد رشد منفي خواهد داشت که در ۱۱ سال اخير کم سابقه است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar