نبض بورس/ آيا روند رو به رشد بازار سهام که در دو روز پاياني هفته اخير اتفاق افتاده، در هفته آينده ادامه خواهد يافت؟

رشد ۶۸ هزار واحدي و بازگشت به کانال يک ميليون و ۷۰۰ هزار واحد، نتيجه معاملات روز چهارشنبه بازار سرمايه بود و به اين ترتيب سهامداران با خيال آسوده‌تر به تعطيلات مي‌روند. هيجان خريد و تشکيل صفوف سنگين براي نمادهاي مختلف باعث شد حجم و ارزش معاملات همانند روز قبل نباشد؛ به گونه‌اي که ارزش معاملات خرد در اين روز به بيش از ۱۱ هزار ميليارد تومان رسيد که افت قابل توجهي نسبت به روز قبل خود دارد.

به غير از «شستا» که به خاطر عرضه سنگين حقوقي در پايان زمان معاملات توانست رکورددار بيشترين ارزش معاملات باشد، در بين ده نماد پُرمعامله نام‌هاي کمتر ديده شده‌اي به چشم مي‌خورد. «ياقوت»، «کمند» و «امين يکم» صندوق‌هاي درآمد ثابتي هستند که ارزش معاملات بالايي داشتند. تقاضاي بالاي خريد در صندوق‌هاي درآمد ثابت باعث شده يک درصد نوسان مثبت را تجربه کنند.

صندوق‌هاي در سهام نيز اين دو روز نوسان خوبي داشتند و اغلب آن‌ها در دو روز اخير نزديک به ۲۰ درصد رشد داشته‌اند. همزمان با شروع پذيره‌نويسي صندوق پالايشي يکم (پالايش)، نمادهاي پالايشگاهي با صف خريدهاي سنگين کار خود را شروع کرده و با همان صف خريد سنگين به کار خود پايان دادند.

اغلب نمادهاي گروه خودرو نيز شرايط مشابهي داشتند؛ به گونه اي که «خودرو» و «خساپا» با صف خريد چند صد ميليوني به پيشواز تعطيلات چهار روزه رفتند. در حالي که اغلب عرضه‌ها در گروه بانکي توسط حقوقي‌ها انجام شد اما نمادهايي همانند «وتجارت» و «وبصادر» با صف خريد چند صد ميليوني به کار خود پايان دادند.
اگرچه عرضه سنگين حقوقي‌ها در نماد «شستا» آن هم در چند دقيقه پاياني ذهن سهامداران را به خود مشغول ساخته است، با اين حال در صورتي که اتفاق خاص ديگري در اين تعطيلات رخ ندهد، روند متعادل و صعودي بورس مي‌تواند در هفته آينده ادامه يابد.

اما با پايان يافتن معاملات روز چهارشنبه بازار سرمايه، نوسان در بازار ارز شدت گرفت؛ به گونه‌اي که نرخ فروش دلار در صرافي بانک ملي به مرز ۲۳ هزار تومان نزديک شد و در بازار آزاد نيز تا هزار تومان بالاتر دادوستد مي‌شود. با توجه به افزايش نرخ دلار و با وجود کاهش قيمت جهاني طلا، قيمت طلا در بازار ازاد ايران نيز افزايش يافته است و اين مسئله در صورتي که تا هفته آينده ادامه داشته باشد، تاثير رواني مثبتي بر بازار سرمايه دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar