ايسنا/ نرخ تورم کانادا با کاهشي محسوس به ۰.۱ درصد رسيد.

متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهي به ژوئيه با ۰.۶ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۰.۱ درصد رسيد که اين نرخ تورم، ۰.۲ درصد پايين تر از نرخ قبلي برآورد شده توسط کارشناسان و کمترين تورم ثبت شده در اين کشور طي هفت ماه اخير محسوب مي شود. 

در بين بخش‌هاي مختلف، بيشترين تورم مربوط به مواد غذايي و نوشيدني با ۲.۲ درصد بوده است. تورم آب و برق نيز ۱.۵ درصد و تنباکو با ۰.۴ درصد اندازه گرفته شده است. از سوي ديگر کمترين تورم مربوط به بخش حمل و نقل با منفي ۸.۶ درصد و فرهنگ و آموزش با منفي ۴.۱ درصد بوده است. در اين بين قيمت بنزين ۲.۴درصد و گازولين ۴.۱ درصد ريزش کرده است.

بانک مرکزي کانادا تا پيش از بحران کرونا بر خلاف همتاي آمريکايي خود تاکنون توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدي باقي نگه دارد و اين مساله به ثبات نرخ بهره نيز کمک کرده بود. با اين حال اين بانک اعلام کرده است که تحت تاثير شيوع کرونا و سقوط قيمت نفت، نرخ تورم اين کشور احتمالا در محدوده صفر درصدي نوسان پيدا خواهد کرد و انتظار مي رود که دست کم در طول سه ماهه دوم سال شاهد تداوم اين وضعيت باشيم. 

پس از مدت ها تعطيلي گسترده کسب و کارها، بخش هاي مختلف اقتصادي کانادا به تدريج در حال بازگشايي هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهاي خود آغاز شده است. انتظار مي رود به زودي مخارج مصرف کنندگان افزايش پيدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح پيش از کرونا مدت ها زمان لازم است. 

طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه در ماه ژوئيه با ۰.۹ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفي ۰.۱ درصد رسيده است. هسته تورمي نيز که تغييرات قيمتي انرژي و مواد غذايي را به دليل نوسانات بالاي آن ها در نظر نمي گيرد تا پايان ماه ژوئيه با ۰.۳ درصد افزايش نسبت به ماه قبل خود به ۰.۴ درصد رسيده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar