تجارت نيوز/يک کارشناس بازار خودرو مي‌گويد: يکي از دلايلي که سبب شده خودروسازان در بازار سهام وضعيت مطلوبي داشته باشند اين است که دولت در سال گذشته به تجديد ارزيابي اين شرکت‌ها اقدام کرد و همين مسئله باعث شد قيمت سهام اين گروه به خودي خود افزايش يابد.

گزارش‌ها نشان مي‌دهد که خودروسازان بزرگ کشور، سال‌جاري را نيز با زيان به پايان مي‌رسانند، چرا که پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد بهاي تمام شده توليدات آنها از درآمد فروششان بيشتر خواهد بود.
طبق صورت‌هاي مالي ارائه شده به بورس، ايران‌خودرو به‌عنوان بزرگ‌ترين خودروساز کشور و پارس‌خودرو به‌عنوان سومين شرکت بزرگ خودروسازي، سال ۹۹ را با زيان به پايان خواهند برد.
بر اساس صورت‌هاي مالي ارائه شده به بورس، پيش‌بيني مي‌شود ايران‌خودرو در سال‌جاري بالغ بر ۷۱ هزار ميليارد تومان هزينه توليد داشته باشد و در مقابل درآمد حاصل از فروش محصولات اين شرکت  کمتر از ۵۸ هزار و ۴۰۰ ميليارد تومان باشد.
هرچند سايپايي‌ها از بهاي توليد و درآمدزايي فروش خود طي سال‌جاري پيش‌بيني‌اي ارائه نداده‌اند، اما با توجه به اوضاع کلي حاکم بر خودروسازي کشور، به احتمال فراوان سال ۹۹ همانند سال گذشته براي سايپا هم زيان‌ده باشد.

اما سوال مهمي که وجود دارد اين است که چرا علي‌رغم زيان‌ده بودن شرکت‌هاي خودرويي، وضعيت آنها در بورس خوب است؟ 

سهامداران خودرويي، مراقب باشيد
اميرحسين کاکايي، کارشناس بازار خودرو درباره روند فعاليت خودروسازان در بورس به تجارت‌نيوز مي‌گويد: يکي از دلايلي که خودروسازان در بازار سهام روند مناسبي دارند اين است که دولت در يک سال گذشته به تجديد ارزيابي اين گروه اقدام کرده و همين مسئله باعث شد قيمت سهام آنها به خودي خود افزايش يابد. اين اقدام در حالي انجام شد که با  کاهش شاخص بورس، سهام خودروسازان منفي نشد. دستکاري و اقدامات دستوري دولت از يک سو و خريد سهام اين گروه توسط حقوقي‌ها عملا باعث شد که سهام اين شرکت‌ها به طور مصنوعي افزايش يابد.

اميرحسين کاکايي افزود: من معتقديم اين افزايش شاخص خودروسازان به معناي ارزش‌آفريني يا مطلوب بودن کارنامه آنها نيست. با توجه به مديريت دولتي و شيوه غلط قيمت‌گذاري خودروسازان، انتظار مي‌رود وضعيت اين شرکت‌ها در آينده ضعيف‌تر شود. در اين شرايط تنها صنعتي که همچنان با مشکل قيمت‌گذاري رو به رو است، خودروسازان هستند.

کاکايي خطاب به سهامداران خودرويي گفت: روند کنوني خودروسازان در بازار سهام خوشايند نيست؛ چرا که خودروسازان هر روز با چالش‌هاي جديدي رو به رو مي‌‌شوند که از جمله آن مي‌توان به قيمت‌گذاري دستوري اشاره کرد. چنانچه در آينده بازار سهام روند ريزشي داشته باشد وضعيت خودروسازان نيز نسبت به گذشته بدتر خواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar