برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo

درآمد چین از صادرات کفش بیشتر از درآمد ما از نفت است!

منبع
ايسنا
بروزرسانی
درآمد چین از صادرات کفش بیشتر از درآمد ما از نفت است!

ايسنا/ رئيس اتحاديه کفش‌ ماشيني و لاستيکي تهران، درآمد ارزي فروش نفت براي ايران را سالانه ۲۰ تا ۳۰ ميليارد دلار اعلام کرد و گفت: اين در حالي است که در کشور چين، صنعت کفش سالانه ۸۰ ميليارد دلار ارزآوري دارد.

علي اژدرکش در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه کفش جزو ۱۴۰۰ قلم کالايي است که واردات آن از حدود دو سال پيش ممنوع شده، اظهار کرد: سرانه مصرف کفش در ايران تقريبا مانند سرانه مصرف جهاني، حدود ۲.۶ جفت براي هر نفر است. به عبارت ديگر سالانه حدود ۲۲۰ تا ۲۵۰ ميليون جفت پايپوش در داخل مصرف مي‌شود که توان توليد آن وجود دارد.

وي با بيان اينکه آمار مربوط به صادرات دقيق نيست، گفت: صادرات کفش سالانه حدود ۱۰۰ ميليون دلار است، اما صادرات اين محصول با سرمايه گذاري ۲۰۰ تا ۳۰۰ ميليون دلاري در عرض چهار سال مي‌تواند به بيش از ۱.۵ ميليارد دلار برسد و در اين زمينه برنامه‌هاي مدوني طراحي شده است و با تخصيص منابع و شرايط بازار ثابت مي‌توانيم به اين عدد برسيم.

درآمد سالانه چين از صادرات کفش بيشتر از درآمد ما از نفت است!

رئيس اتحاديه کفش‌ ماشيني و لاستيکي تهران با اشاره به پتانسيل بالاي صنعت کفش، تصريح کرد: در کشور چين که اقتصاد دوم دنيا است صنعت کفش در کنار فلزات سنگين، آي‌تي، خودروسازي و اسباب‌بازي جزو هفت صنعت اول اين کشور است و ۸۰ ميليارد دلار ارزآوري براي چين دارد. اين در حالي است که فروش ۲.۵ ميليون بشکه نفت با قيمت ۵۰ دلار سالانه ۲۰ تا ۳۰ ميليارد دلار ارزآوري براي کشور ما دارد.

وي با بيان اينکه ايتاليا سالانه حدود ۱۳ ميليارد يورو ارزآوري از صادرات کفش دارد، گفت: بنابراين رقم‌ها در بخش صادرات کفش رقم‌هاي سنگيني است که نشان دهنده اهميت اين صنعت است. در ايران هم پتانسيل کافي در صنعت کفش وجود دارد؛ چرا که صنعت کفش بومي شده و در پنج استان دانش فني آن نهادينه شده است.

همچنين به گفته اين مقام صنفي، کشورهاي همسايه هيچ کدام توليدکننده قوي کفش نيستند و پتانسيل بازار زيادي براي ايران دارند که فصل‌ها و فرهنگ يکسان هم شانس صادرات کفش به اين کشورها را بيشتر مي‌کند.

با ۸۰ ميليون تومان مي‌توان يک شغل در صنعت کفش ايجاد کرد؛ در خودروسازي با يک ميليارد تومان

وي مزيت ديگر صنعت کفش را بالا بودن نرخ اشتغال‌زايي آن عنوان کرد و کفت: با نرخ فعلي دلار مي‌توانيم با ۸۰ ميليون تومان يک شغل در صنعت کفش ايجاد کنيم. اين در حالي است که براي صنعت خودروسازي براي ايجاد هر شغل به يک ميليارد تومان نياز داريم. به عبارت ديگر با يک ميليارد تومان در صنعت کفش حدود ۱۴ شغل ايجاد مي‌شود که با توجه به نرخ بيکاري و جمعيت جوان ايران بسيار کمک کننده است.

وي همچنين با اشاره به تاثير شيوع ويروس کرونا بر زنجيره تامين در دنيا، درباره تاثير آن بر صادرات کفش، گفت: بيشتر از شيوع ويروس کرونا قوانين و مقررات ناگهاني در پي شرايط خاص کشور، مثل قوانين مربوط به استفاده از ارز حاصل از صادرات که باعث بروز مشکلاتي در تامين مواد اوليه شد، اذيت کننده بود.

اژدرکش با بيان اينکه دستورالعمل‌هاي خلق‌الساعه بانک مرکزي براي کنترل بازار دلار، توليدکنندگان و صادرکنندگان را دچار مشکل مي‌کند افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت نبايد اجازه چنين اتفاقاتي بدهد. به عبارت ديگر ما نيازمند يک فرماندهي اقتصادي واحد هستيم که بتواند تصميمات سريع و جامع بگيرد تا توليد و صادرات کشور در سال جهش توليد بيش از اين آسيب نبيند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره