برنا/ بانک مرکزي نسبت به شکايت برخي شکات آمريکايي در نيويورک براي دستيابي به دارايي بانک مرکزي در بورس آلمان واکنش نشان داد.
 
آمريکايي ها باتوجه به شکست‌هاي چندباره حقوقي در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه‌هاي آمريکا، در تلاش براي الزام موسسه «کليراستريم» لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمريکا هستند، اما همچنان پيگيري‌هاي حقوقي جدي براي مقابله با اين امر و نيز آزادسازي وجوه ياد شده که بالغ بر ١.٧ ميليارد دلار است، در جريان است.

در همين رابطه سيد اميرحسين طيبي فرد ، معاون حقوقي بانک مرکزي گفت: اين موضوع مربوط به اوراق بهادار متعلق به بانک مرکزي ايران است که نزد موسسه «کليراستريم» در لوکزامبورگ باقيمانده و ارتباطي به کشور آلمان ندارد. تاکنون آمريکايي‌ها اقدامات قضايي متعددي را به منظور توقيف اين وجوه در لوکزامبورگ انجام داده‌اند.

وي افزود: با اقدامات و پيگيري‌هاي حقوقي متقابل ايران که طي چند سال اخير با هماهنگي مرکز امور حقوقي بين‌المللي رياست جمهوري انجام شده، آمريکايي‌ها موفق به توقيف و مصادره آن نشده‌اند. در حال حاضر نيز خواهان‌هاي آمريکايي با توجه به شکست‌هاي چندباره حقوقي در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه‌هاي آمريکا، در تلاش براي اخذ دستور به منظور الزام موسسه «کليراستريم» لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمريکا هستند، که پيگيري‌هاي حقوقي جدي براي مقابله با اين اقدامات نيز در دست اقدام است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar