باشگاه خبرنگاران/ حسن منتظرتربتي مدير عامل شرکت ملي گاز ايران با اشاره به شبکه گازرساني کشور در آغاز فصل سرما در گفت: خوشبختانه اقدامات خوبي براي شبکه گاز رساني کشور انجام شده به طوري که ما در سال‌هاي گذشته در زمستان دچار افت فشار مي‌شديم، باتوجه به کريدور غرب کشور که هفته گذشته شاهد افتتاح آن بوديم خطوط شش و نه سراسري شبکه گاز استان‌هاي سردسير غربي از چند مسير تامين مي‌شود و عملا پايداري خوبي در شبکه گازساني کشور ايجاد شده است.

او ادامه داد: باتوجه به زمستان سرد سال گذشته و سرماي شديد خوشبختانه قطع گاز در کشور گزارش نشد، به دليل توسعه خطوط گاز در کشور زمستان امسال شبکه گاز پايداري مطلوبي دارد.

مشکل تامين گاز نيروگاه ها برطرف شد
معاون وزير نفت در ادامه در خصوص گازرساني به نيروگاه‌هاي کشور پرداخت و افزود: خوشبختانه از اول سال در بحث گازرساني در نيروگاه‌ها اقدامات و برنامه‌هاي خوبي داشته ايم به طوري که در اين روزها حدود ۲۴۰ تا ۲۸۰ ميليون مترمکعب گاز مورد نياز نيروگاه‌ها تامين شده است.

منتظر تربتي اضافه کرد:دو نيروگاه در سيستان و بلوچستان وجود دارد که هنوز به شبکه گازرساني کشور متصل نشده اند که برنامه داريم اين دو نيروگاه را هم به شبکه گاز در ماه‌هاي آينده متصل کنيم.

معاون وزير نفت در پاسخ به اين سوال که آيا گاز خانوارهاي کم مصرف رايگان مي‌شود يا خير؟ گفت: خوشبختانه بعد از توسعه‌ شبکه‌ گازرساني در کشور، روي بحث بهينه سازي کار مي‌کنيم و اعتقاد ما براين است که اگر مصرف گاز بي رويه باشد مشکلات متعددي براي کشور ايجاد مي شود.

او افزود: در حال حاضر بهينه سازي سوخت جز اولويت‌هاي اصلي ما است و تلاش مي‌کنيم که موتورخانه‌هاي منازل را که مصرف زيادي دارند بدون اعمال هزينه اضافي براي مردم به گونه اي اصلاح کنيم که مصرف گاز ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش پيدا کند.

معاون وزير نفت تصريح کرد: طرح رايگان شدن گاز براي خانوارهاي کم مصرف در دستور کار هيئت دولت است که پس از نهايي شدن و ابلاغ، آن را اجرا مي کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar