فرازنيوز/ شهريور ماه هميشه يکي از ماه‌هاي داغ سفرهاي خارجي محسوب مي‌شود، آخرين فرصت‌ها پيش از شروع مدارس و همزمان شدن آن با تعطيلات وسط هفته‌، قيمت بليت هواپيماي تهران به استانبول را به اوج رسانده و ايرلاين‌ها را به رقابت براي افزايش قيمت وا مي دارد. اما امسال در سال کرونا و اتفاقات عجيب پس از آن به نظر مي رسد که وضعيت از هميشه عجيب و غريب تر است. اصلي ترين پورازهاي توريستي و مسافرتي خارج از کشور که به مقصد استانبول بود با منع رفت و آمد هوايي بين ايران و ترکيه به وضعيتي عجيب تر از هميشه دچار شذه است.

«سعيده اميري»، مدير يکي از آژانس هاي هواپيمايي، درباره افزايش نجومي نرخ بليط رفت و برگشت «تهران_استانبول» به «فراز» مي گويد: «در حال حاضر فقط هواپيمايي «قطر» به ترکيه پرواز دارد. به نظر مي رسد سياستي بين کشور قطر و ترکيه در اين خصوص وجود دارد که نامعلوم است. يکي از بهانه هاي ترکيه ، آمار مبتلايان به کرونا در ايران است که اين موضوع را دليل اصليِ ممنوعيت پرواز از تهران به استانبول اعلام مي کند.اين در حالي است که پرواز ايراني ها با هواپيماي قطر به ترکيه از نظر اين کشور ممنوعيتي ندارد!»

اين مدير آژانس هواپيمايي در ادامه نيز گفت که « بليط رفت و برگشت اين پرواز ۱۰۶ ميليون تومان است. نکته اين جاست که هر ايرلايني که وارد خطوط هوايي کشوري مي شود، موظف است قانون هاي آن کشور را رعايت کند. اما چرا هواپيمايي ايران به لاين قطر هيچ اعتراضي در خصوص اين نرخ ها نمي کند، نامعلوم است.»

وي در ادامه نيز با اشاره به قيمت ها در همين فرودين سال گذشته نيز گفت که « اين نرخ تا قبل از عيد براي رفت و برگشت نهايتا ۶ ميليون تومان بود. از طرف ديگر هر آژانش هواپيمايي به ازاي بليط هايي که مي فروشد، کميسيوني دريافت مي کند، اين در حالي است که قطر علي رغم بالا بردن قيمت بليط آن هم تا اين سطح، کميسيون آژانس هاي هواپيمايي در ايران را به يک سوم تقليل داده است؛ اين رقم هم کاملا بايد به اداره ماليات پرداخت شود چون اداره ماليات قطعا باور نمي کند از فروش ۱۰۰ ميليون توماني بليط، کمتر از ۵۰۰ هزار تومان سود حاصل شود! از طرفي شرکت هاي هواپيمايي هم نمي توانند بليط نفروشند چون به دليل مسائل ضروري بخصوص در حوزه درمان يا تجارت، مسافر گاهي ناچار است به استانبول سفر کند و به هر حال بايد بليط از جايي خريداري شود. تمام تعجب مان سکوت هواپيمايي ايران در مقابل بي قانوني در هواپيمايي قطر است».

به نظر مي رسد که آسيب هاي جدي از ادامه اين وضعيت به زودي دامن گير شرکت هاي مشافرتي و مسافران ايراني خواهد شد. در اين ميان سازمان هواپيمايي کشوري نيز تنها به سکوت درباره اين اتفاقات بسنده کرده است و توضيحي درباره اتفاقات رخ داده و افزايش عجيب قيمت ها نمي دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar