ايرنا/وزير امور اقتصادي و دارايي تاکيد کرد: نه فقط دولت که حکومت و قواي ديگر هم از بازار سرمايه حمايت خواهند کرد. در اين زمينه دولت ۲تصميم مهم گرفته است که در روزهاي آينده اجرا خواهد شد.

«فرهاد دژپسند» روز چهارشنبه در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به برنامه‌هاي دولت براي بازار سرمايه، گفت: يکي از تصميمات مهم اين بود که به افزايش سرمايه شرکت‌هاي بورسي کمک مي‌کنيم. 
وي افزود: دولت براي شرکت‌هايي که افزايش سرمايه مي‌دهند، اگر سلب سهام با سلب حق تقدم باشد ۲۰ درصد درآمد، مشمول ماليات با نرخ صفر محاسبه مي‌شود و اين جايزه بزرگي براي افزايش سرمايه شرکت‌هاي بورسي در بورس است. 

وزير اقتصاد اظهارداشت: اقدام ديگري که انجام شد اين است که از سال ۹۴ در قانون رفع موانع توليد حکمي داشتيم که صندوق توسعه ملي بايد ساليانه يک درصد ورودي خود را به عنوان سپرده در صندوق تثبيت سرمايه بورس قرار مي‌داد و چون تا کنون اختلاف نظر بين بورس و صندوق توسعه ملي بود، اين مهم انجام نشد. 
وي افزود: پس از پيگيري‌ها در نهايت به اجماع رسيديم که اين کار انجام شود و در آينده نزديک تمام سنوات گذشته (از سال ۹۴ تا ۹۸) يک درصد ورودي محاسبه و جزو منابع صندوق تثبيت مي‌شود.
دژپسند ادامه داد: همچنين مقرر شد حقوقي‌هاي دولتي وابسته به دولت خريد و فروش خود را با پايداري بورس هماهنگ کنند، يعني بورس بايد روند هماهنگي داشته باشد. 

وي با بيان اينکه اهتمام کل کشور اين است که بازار سرمايه پايدار باشد، گفت: در چهار ماه گذشته تصميماتي که دولت اتخاذ کرد يا تصميات شوراي عالي بورس همچنين مصوبات مجلس شوراي اسلامي همچون طرح دو فوريتي افزايش سرمايه که با برگزاري جلسات کميسيون اقتصادي مصوب شد همه بر پايداري بازار سرمايه اهتمام داشت.
وزير اقتصاد گفت: ممکن است صاحبنظران، مقامات در پست‌هاي خاص اظهارنظر داشته باشند اما فعال بازار سرمايه بايد منافع خود را بسنجد. براي نمونه تابلو بورس امروز نسبت به ديروز سبز شد بنابراين افرادي که ديروز فروختند امروز ضرر کردند. 

وي اضافه کرد: بنابراين بايد دوره ميان مدت و بلندمدت توسط سهامداران محاسبه شود و تمام افرادي که سرمايه خود را آوردند ازآن صيانت کنند و تصميمات هيجاني گرفته نشود چرا که بورس نهاد حرفه‌اي است.

دژپسند اظهارداشت: من نمي‌گويم افراد سهام خود را بفروشند يا نفروشند،‌ بخرند يا نخرند چون معتقدم هر فردي که دارايي دارد صاحب دارايي خود است و حق تصميم دارد، اما خواهش مي کنم تصميم بر مبناي محاسبات عقلاني باشد، چون سرمايه حاصل از فروش سهام را کجا مي‌خواهيد ببريد؟ ايا آنجا پايدارتر است.

وي اضافه کرد: در بورس ما دو بحث داريم، سود سهام داريم که ساليانه شرکت مجمع تشکيل مي‌دهد و سود تقسيم مي‌شود و ديگري افزايش قيمت سهام است و  اين دوره‌هاست که تعيين کننده است، اگر ما بخواهيم زودگذر و هيجاني تصميم بگيريم پشيمان خواهيم شد. 
عضو کابينه دولت دوازدهم تصريح کرد: اما روند کنوني اين است که کشور به پايداري بازار سرمايه نياز دارد و حتما براي حفظ پايداري آن برنامه دارد.

وي با بيان اينکه دولت به بورس نگاه ابزاري ندارد، اضافه کرد: هم اکنون براي عرضه اوليه برنامه منسجم داريم و آماده عرضه هستيم. همچنين در مورد شناورها، برنامه منسجم داريم. 

دژپسند تاکيد کرد: نگاه بلندمدت براي اقتصاد داريم و براي اقتصاد نيازمند بورس هستيم. 

وي تصريح کرد: جنس حمايت ما از بورس متفاوت است. اينکه گفته مي‌شود دولت از بورس حمايت مي‌کند به معناي تضمين نيست بلکه حمايت ما اين است که عرضه و شناورها را افزايش مي‌دهيم و براي افزايش سرمايه تسهيلات ايجاد مي‌کنيم تا بورس روند پرمحتوايي داشته باشد و شرايط عالي رقم بزنيم.  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar