ايرنا/ بررسي عملکرد واحد هاي تابعه سازمان ايميدرو و شرکت هاي بزرگ بخش معدن و صنايع معدني گوياي توليد ۱۲ ميليون و ۸۵۶ هزار و ۷۱۷ تن آهن اسفنجي در ۵ ماه ابتدايي امسال است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۸ درصد افزايش را نشان مي‌دهد.

برپايه جداول آماري عملکرد شرکت‌هاي فولاد مبارکه، سفيد دشت، سبا، فولاد هرمزگان، کاوه جنوب، آهن وفولاد غدير، ميدکو، فولاد خراسان، ذوب آهن، فولاد ميانه، سبزوار، شادگان، صبا فولاد، ني ريز، آهن وفولاد ارفع، آهن و فولاد گل گهر، چادرملو، جهان فولاد سيرجان و فولاد بافت در مرداد ماه امسال مجموع عملکرد اين واحدها رقم دو ميليون و ۲۷۳ هزار و ۳۷۱ تن را نشان مي‌دهد که نسبت به ماه مشابه در سال گذشته پنج درصد افت دارد.
قرار است، امسال براساس اهداف کمي زنجيره فولاد ميزان توليد آهن اسفنجي به ۳۳ ميليون تن برسد که دستيابي به اين مهم زمينه تحقق توليد حداقل ۳۰ ميليون تن فولاد را فراهم مي‌سازد.
بررسي عملکرد شرکت‌هاي ياد شده در زمينه آهن اسفنجي نشان مي‌دهد بيشترين رشد عملکرد پنج ماهه ۹۹ را فولاد بافت با ۱۳۸ درصد ثبت کرد و بالاترين ميزان توليد نيز در اين مدت مربوط به فولاد مبارکه با رقم سه ميليون و ۱۹۵ هزار و ۶۴۷ تن بود.
علاوه براين فولاد مبارکه نزديک به ۲۵ درصد کل توليد آهن اسفنجي را در دوره اين گزارش به خود اختصاص داد.
همچنين در مرداد ماه نيز بالاترين ميزان رشد توليد آهن اسفنجي مربوط به ميدکو با رقم ۲۲۸ درصد ثبت شد، ضمن اينکه فولاد مبارکه با رقم ۵۴۶ هزار و ۹۷۹ تن بيشترين توليد آهن اسفنجي را به خود اختصاص داد و در عين حال ۲۴ درصد کل توليد را در پنجمين ماه سال جاري از آن خود ساخت.
ايران اکنون در زمينه توليد فولاد در جايگاه دهم  جاي گرفته و برپايه آمارهاي انجمن جهاني فولاد در پنج ماه ابتدايي سال ۲۰۲۰ در زمينه آهن اسفنجي، به عنوان بزرگترين توليدکننده معرفي شد.

آمار صادرات آهن اسفنجي 
کارنامه صادرات آهن اسفنجي در سال‌هاي ۹۷ و ۹۸ نيز روند افزايشي را ثبت کرد و آمار ۱۳۹۷ حجم صادرات آهن اسفنجي را رقم ۵۳۳ هزار تن نشان داد که با رشد ۷۷ درصدي در سال ۹۸ به ۹۴۲ هزار تن رسيد.
ميزان مصرف ظاهري آهن اسفنجي پارسال برابر با ۲۶ ميليون و ۹۶۵ هزار تن بود و رشد چهار درصدي در مقايسه با سال ۹۷ که بالغ بر ۲۵ ميليون و ۸۲۶ هزار تن بود، ثبت کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar