تسنيم/شاکري حذف سهميه ۲۲۰۰ دلاري ارز را اقدامي به جا از سوي بانک مرکزي براي مقابله با سفته‌بازي‌ها دانست و گفت:بانک مرکزي علي‌رغم وضعيت مناسب‌ از نظر اسکناس، تا زماني که قيمت پايدار در حوزه اسکناس مشخص شود، عرضه ارز در قالب «سهميه ساير» را متوقف کرده است.
مجيد شاکري در ارتباط با وضعيت بازار ارز طي روزهاي اخير و افزايش تقاضا براي خريد ارز از سوي صرافي هاي بانکي، علت واقعي تشکيل اين صف‌ها را اختلاف دلار صرافي با دلار بازار آزاد دانست و افزود: بانک مرکزي که هميشه با توجه به هزينه‌هاي آربيتراژي تاکيد داشت نرخش با بازار تفاوت نداشته باشه، به علت وجود ساير سيگنال‌هاي بازار که نشان دهنده عدم پايداري اين تفاوت نرخ هستند، نرخش را افزايش نداده است.

* قيمت ارز در بازار آزاد احتمالاً پايدار نماند
وي افزود: مهمترين سيگنال، سيگنال بازار متشکل ارزي است و عرضه هايي‌ که بانک مرکزي در اين بازار انجام داده حداقل گوياي اين نکته است که با توجه به ميزان زياد عمده فروشي اسکناس، قيمت بازار آزاد احتمالاً نبايد پايدار بماند.

شاکري با بيان اينکه در چنين شرايطي که سيگنال‌هاي متناقضي وجود دارد، اگر بانک مرکزي بخواهد نرخ خودش را افزايش داده و به نرخ بازار بچسباند، احتمالاً دستاوردي به جز تثبيت يک قيمت بالاتر نخواهد داشت، گفت: مجموع اين اتفاقات باعث شد که علي‌رغم وضعيت مناسب‌ بانک مرکزي از نظر اسکناس نسبت به گذشته، تا زماني که قيمت پايدار در حوزه اسکناس مشخص شود، عرضه ارز در قالب «سهميه ساير» را متوقف شود.

وي ادامه داد: بايد توجه کنيم که وضعيت پيشين، بسيار وضعيت بدي بود و آربيتراژ ايجاد شده باعث افزايش تقاضا مي‌شد. بنابراين بستن آن پنجره (آربيتراژ)، دو راه حل داشت؛ يا اينکه تفاوت نرخ بازار آزاد و نرخ صرافي را کم کنيم يا اينکه (عرضه با قيمت کف بازار را) متوقف کنيم که شاهد هستيم بانک مرکزي، راه دوم را انتخاب کرده است.

شاکري حذف سهميه 2200 دلاري ارز را اقدامي به جا و مناسب از سوي بانک مرکزي براي مقابله با سفته‌بازي‌ها دانست و افزود: البته بيان دقيق رابطه حذف سهميه ارزي 2200 دلاري براي هر کارت ملي با قيمت ارز کار مشکلي است، زيرا زياد بودن نرخ بازار آزاد باعث جذابيت اين تفاوت شده بود.

اين کارشناس بازار پول و ارز گفت: قبلاً بانک مرکزي براي مديريت ارز، از طرفي قيمت ارز صرافي ملي را بالا مي‌برد و از طرفي نيز براي تعديل قيمت، دلار و درهم در بازار آزاد تهران تزريق مي‌کرد. اما با توجه به اينکه بانک مرکزي مطمئن نيست که نرخ بازار آزاد چقدر ثبات و پايداري دارد، به جاي اينکه قيمت رسمي ارز را افزايش دهد، با حذف سهميه 2200 دلاري، قيمت رسمي چسبيده به کف بازار را موقتاً حذف کرده است و در عين حال، ابزار مداخله خود را نيز حفظ کرده است.

* حذف ارز سهميه‌اي باعث رشد بورس مي‌شود؟
اين کارشناس اقتصادي در خصوص احتمال بازگشت نقدينگي به بازار سرمايه گفت: بايد توجه کنيم که وقتي يک نفر سهام خود را مي‌فروشد، شخص ديگري آن سهام را خريده است. پس اساساً نقدينگي از بازار بورس خارج نمي‌شود.
شاکري افزود: مسئله اينجاست که روند عمومي روزهاي اخير بازار سرمايه گوياي آن است که حقوقي‌ها بيشتر در حال خريد هستند و شاهد هستيم نوعي انتقال ترجيحات ميان حقيقي‌ها و حقوقي‌ها در حال انجام است که بازار را دچار مشکلاتي مي‌کند. با اين اوصاف، پيش‌بيني اين موضوع که حذف سهميه ارزي براي هر کارت ملي باعث رشد بازار سرمايه مي‌شود بستگي به رفتار آتي بازار دارد و بايد ببينيم که بازار چه روندي را پيش مي‌گيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar