اقتصاد نيوز/ بانک مرکزي از ابتداي روز با برداشتن سقف قيمت در نيما و بازار متشکل به نرخ دلار در بازار حمله کرد و پس از اين حمله قيمت در بازار و معاملات پشت خطي دچار شوک شد، به طوري که قيمت دلار بازار از کانال ۲۷ به کانال ۲۶ عقب نشيني کرد.
 
بانک مرکزي امروز به قيمت دلار حمله کرد، ابتدا ممنوعيت عرضه 2200 دلار به هر کارت ملي براي يک‌بار در سال را برداشت،سپس سقف قيمت در بازار نيما را حذف کرد تا قيمت از ملاقات عرضه و تقاضا به دست آيد و دست‌آخر قيمت صرافي ملي که نماد بازار متشکل است را با بيش از سه هزار تومان افزايش به قيمت بازار نزديک کرد.
بانک مرکزي امروز دو تصميم کليدي براي قيمت ارز گرفت.حذف سقف قيمت در نيما و نزديک کردن نرخ بازار متشکل به بازار آزاد.پس از اين تصميم قيمت دلار در بازار تا سطح 26 هزار 300 تومان پايين آمد،دلار در ساعت سه وارد کانال 27 شده بود، معامله گران با اين تصميم دچار شوک و غافلگيري شدند و قيمت دلار فردايي نيز نزولي شد.البته قيمت سکه تا کنون به اين اتفاقات واکنشي نشان نداده است.

حذف سقف قيمت در نيما
در تصميم اول سقف قيمت ارز در بازار نيما برداشته شد. بر اين اساس نرخ ارز در بازار دوم بر مبناي عرضه و تقاضا کشف مي‌شود.در اين حالت صادرکنندگان و واردکنندگان در فضايي کاملاً توافقي خريدوفروش را انجام مي‌دهند.اين سياست باهدف افزايش عرضه ارز در نيما اتخاذشده است. گزارش‎‌ها حکايت از آن دارد که قيمت نيما کاملاً به قيمت بازار آزاد نزديک شده است. بانک مرکزي در روزهاي گذشته روزانه 100 ميليون دلار در نيما تزريق مي‌کرد اما باوجود اين حجم عرضه ارز از تقاضا کمتر بود. بانک مرکزي با اصلاح قيمتي به دنبال تقويت سمت عرضه است تا نياز صادرکنندگان بزرگ تأمين شود.

افزايش قيمت در بازار متشکل
تصميم دوم باهدف بازگشت تقاضاي تأمين ارز ساير براي متقاضيان است. بر اساس اين تصميم تخصيص ارز 2200 دلاري براي دارنده هر کارت ملي باقيمت نزديک به بازار از سر گرفته شد. اين تقاضا در قالب کد 24 شناخته مي‌شود که منظور از آن تأمين نياز مصرف‌کنندگان خارج از 23 تقاضاي مشخص‌شده در مقررات ارزي است. در مقررات ارزي به صرافي‌ها اجازه داده‌شده 23 نياز را که در قالب مسافري، درمان، دانشجويي و غيره پس از اخذ مدارک از متقاضيان باقيمت بازار متشکل تأمين کند. علاوه بر اين 23 مورد، يک مورد ديگر نيز در قالب ساير تعريف‌شده که به دارنده هر کارت ملي اجازه مي‌دهد براي يک‌بار در سال باقيمت بازار متشکل از طريق صرافي‌ها ارز دريافت کند. در هفته گذشته به دليل فاصله گرفتن قيمت صرافي ملي که نماد بازار متشکل است از قيمت بازار تقاضا براي استفاده از اين نوع تأمين ارز بالا رفته بود. به همين دليل بانک مرکزي عرضه آن را متوقف کرد. امروز با افزايش قيمت دلار به 26 هزار و 750 تومان، بانک مرکزي تأمين اين ارز را نيز از سر گرفت. اين تصميم به معني آن است که بانک مرکزي تأمين نياز اسکناس را هم مجددا در دستور کار قرار داد تا از اين طريق نوسان قيمت را کاهش دهد و امکان پيشروي دلار به قيمت‌هاي بالاتر از ميان برود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar