ايمنا/ در جلسه ستاد تنظيم بازار با توجه به دريافت اخباري مبني بر ورود تجار کشورهاي همسايه به کف بازار استان‌ها براي خريد محصولات کشاورزي سيب و پرتقال به قيمت سر درخت و صادرات اين محصولات به نام خود، اتاق‌هاي بازرگاني و تعاون مکلف شدند تا با برگزاري جلسات تخصصي راهکار قانوني براي تأمين حداکثر سود صادرات براي توليدکنندگان و فعالان اقتصادي را به کارگروه تنظيم بازار ارائه دهند.

همچنين براي اينکه مقادير افزايش صادرات در قالب نرخ ارز تأثيرگذار در بازار منجر به بالا رفتن قيمت اين محصولات براي مصرف کننده نشود، کارگروهي مکلف به رصد و پايش موضوع شد. در اين راستا اعلام شد که براي حمايت از توليدکننده، مصرف کننده و فعال اقتصادي به وضع عوارض صادراتي نيز در صورت لزوم توجه خواهد شد.

لازم به ذکر است که طرح ذخيره سازي سيب و پرتقال هر ساله با دو هدف اصلي انجام مي‌شود که حمايت از توليد کننده در فصل برداشت يکي از اين اهداف است و وقتي دولت به عنوان يک عامل کمي به بازار ورود مي‌کند و خريد انجام مي‌دهد، قاعدتاً افزايش تقاضا محسوب مي‌شود و با افزايش قيمت سر درخت براي باغدار سودمند خواهد شد.

همچنين طبق گزارشي که وزارت جهاد کشاورزي در جلسه ستاد تنظيم بازار ارائه کرد، اعلام شد که در توليد پرتقال در سال‌جاري حدود ۱۵ درصد افزايش توليد خواهيم داشت.

بر اساس اين آمار، امسال در زمينه انواع پرتقال ناول، والنسيا، خوني و ساير اقلام حدود سه ميليون و ۴۷۱ هزار تن توليد مي‌شود که نسبت به سه ميليون تن پارسال تقريباً ۱۵ درصد رشد خواهد داشت. همچنين اعلام شد که در توليد سيب نيز حدود يک درصد نسبت به سال گذشته رشد خواهيم داشت که با اين رشد توليد، بازار نيز متعادل خواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar