صدا و سيما/ وزير جهاد کشاورزي با بيان اينکه تمهيدات لازم در نظر گرفته شده تا قيمت تخم مرغ به حالت تعادل بازگردد، گفت: بر اساس تصميم اتخاذ شده، قيمت هر شانه تخم مرغ ۱۸۰۰ گرمي براي مصرف کننده حدود ۲۶ هزارتومان خواهد بود.

کاظم خاوازي در حاشيه مراسم انعقاد تفاهم نامه بين وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزي با موضوع توليد و توزيع کودهاي فسفاته، اظهار داشت: بر اساس تصميم اتخاذ شده، قيمت تخم مرغ از درب مرغداري هر کيلو ۱۲ هزار تومان، قيمت براي مصرف کننده هر کيلو ۱۴,۵۰۰ تومان و عوارض صادراتي به ازا هر کيلو ۲,۵۰۰ تومان تعيين شد.
وزير جهاد کشاورزي افزود: بنابراين قيمت هر شانه تخم مرغ ۱۸۰۰ گرمي براي مصرف کننده حدود ۲۶ هزارتومان خواهد بود.

به گزارش صدا و سيما، کاظم خاوازي در مراسم انعقاد تفاهم نامه بين وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزي با موضوع توليد و توزيع کودهاي فسفاته اظهار داشت: در کشور به اندازه کافي توليد تخم مرغ داريم و سالانه يک ميليون و ۳۰ هزار تن تخم مرغ در کشور توليد مي‌شود که ۶۰ هزار تن آن مازاد بر مصرف داخلي است.
وزير جهاد کشاورزي ادامه داد: در هفته‌هاي اخير، تقاضاي صادرات زياد بوده و صادرات بي رويه بازار تخم مرغ را به هم ريخته و موجب افزايش قيمت شده است.
وي گفت: در همين راستا رئيس جمهوري به معاون اول دستور پيگيري دادند و در نهايت مقرر شد صدور مجوز صادرات تخم مرغ در اختيار وزارت جهادکشاورزي باشد تا بين توليد و صادرات توازن ايجاد شود.
وزير جهاد کشاورزي افزود: در همين راستا صادرات تخم مرغ به ميزاني صورت مي‌پذيرد که قيمت تخم مرغ در بازار داخلي متعادل شود.
وي گفت: قيمت تخم مرغ در بازار بايد به گونه‌اي باشد که هم مردم قدرت خريد داشته باشد و هم صنعت مرغداري آسيب نبيند.
خاوازي اضافه کرد: جلسات مختلفي با تشکل‌هاي مربوطه برگزار و تمهيدات لازم در نظر گرفته شده تا قيمتي که بي دليل افزايش پيدا کرده پايين آيد و به حالت تعادل بازگردد.
وي با اشاره به اينکه صادرات تخم مرغ به اندازه قابل ملاحظه‌اي کاهش مي‌يابد، تصريح کرد: صادرات به اندازه‌اي صورت مي‌پذيرد که بازار داخلي اشباع شده و قيمت‌ها به حالت تعادل در بيايند.
وزير جهاد کشاورزي ادامه داد: با هماهنگي‌هاي انجام شده مقرر شد وزارت صمت و جهاد کشاورزي به صورت ماهانه قيمت تخم مرغ را تجزيه و تحليل کنند تا هم مصرف کننده و هم توليد کننده نگراني‌هايشان در مورد قيمت، برطرف شود.

نياز توليدکنندگان به نهاده‌هاي دامي تا ۱۰ روز آينده برطرف مي‌شود
وي با اشاره به تأمين منابع مالي براي واردات نهاده‌هاي مورد نياز دامداران و مرغداران، گفت: حداکثر تا ۱۰ روز آينده بارهاي عظيم نهاده مخصوصاً کنجاله سويا وارد کشور مي‌شود و به سرعت در اختيار دامداران و مرغداران قرار مي‌گيرد. اين نهاده‌ها نياز دامداران و مرغداران را به طور کامل برطرف کرده و واردات آن‌ها به طور مستمر ادامه مي‌يابد.
خاوازي اضافه کرد: اين نهاده‌ها با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ توماني وارد کشور شده و با قيمت مصوب در اختيار توليدکنندگان قرار مي‌گيرند. فرايند تأمين نهاده‌هاي دامي به صورت هفتگي در دفتر معاون اول رئيس جمهور پايش مي‌شود.

فرآيند توزيع نهاده‌ها اصلاح شده است
وزير جهاد کشاورزي گفت: برنامه مفصلي براي توزيع نهاده‌هاي دامي داريم که قوه قضائيه، تعزيرات و نهادهاي نظارتي ما را در اين خصوصي همکاري مي‌کنند و گرم به گرم نهاده‌هايي که امروز وارد کشور مي‌شود را مي‌توانيم رهگيري کنيم که به کجا رفته است.
خاوازي افزود: تغييرات اساسي در سامانه بازارگاه اتفاق افتاده و ملاحظات نهادهاي نظارتي و تشکل‌هاي صنفي در خصوص بازارگاه‌ها اعمال و مشکلات آن برطرف شده است و به اين ترتيب نهاده دامي که وارد مي‌شود لحظه به لحظه تا مصرف مورد پايش قرار مي‌گيرد.
وي ادامه داد: براي گروه‌هايي که در خصوص توزيع نهاده‌هاي دامي تخلف کرده اند تشکيل پرونده شده و به قوه قضائيه ارسال مي‌شود و قطعاً تخلف آن‌ها مورد پيگرد قانوني قرار مي‌گيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar