ايسنا/ صادرات نفت عربستان سعودي در ژوييه از رکورد پاييني که در ژوئن داشت، افزايش يافت و به ۵.۷۳ ميليون بشکه در روز رسيد.

طبق آمار سازمان JODI، صادرات نفت عربستان سعودي در ژوئن به ۴.۹۸ ميليون بشکه در روز رسيده بود که پايينترين ميزان از سال ۲۰۰۲ به اين سو بود.

توليد نفت اوپک در ژوييه تحت تاثير پايان کاهش توليد داوطلبانه عربستان سعودي و متحدانش که علاوه بر کاهش توليد اوپک پلاس انجام گرفته بود، بيش از يک ميليون بشکه در روز افزايش يافت.

تسهيل محدوديتهاي قرنطينه و عرضه محدودتر نفت کمک کرد قيمت نفت برنت پس از سقوط به ۱۵ دلار و ۹۸ سنت در آوريل، به بالاي ۴۰ دلار در هر بشکه در ژوييه صعود کند. با اين همه رشد قيمت نفت به دليل نگرانيها از موج دوم شيوع ويروس کرونا محدود شد.

اوپک در حال حاضر محدوديت عرضه خود را به ۷.۷ ميليون بشکه در روز معادل حدود هشت درصد از تقاضاي جهاني رسانده است و بعيد است کاهش بيشتر توليد را اعلام کند.

توليد نفت عربستان سعودي در ژوييه بر مبناي ماه به ماه ۱۳.۳ درصد رشد کرد و به ۸.۴۸ ميليون بشکه در روز رسيد که پايينترين ميزان از دسامبر سال ۲۰۰۲ به اين سو بود.

توليد پالايشگاههاي نفت عربستان سعودي در ژوييه ۱۳.۲ درصد کاهش يافت و به ۲.۰۹ ميليون بشکه در روز رسيد و مصرف مستقيم نفت به ميزان ۱۷۶ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۶۴۵ هزار بشکه در روز رسيد.

مجموع تقاضاي داخلي براي فرآورده نفتي در ژوييه ۲۱۹ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۲.۳۸ ميليون بشکه در روز رسيد.

در اين بين، عربستان سعودي قيمت فروش رسمي نفت سبک عرب لايت به آسيا در اکتبر را کاهش داد که بي سابقه ترين تخفيف از ماه مه تاکنون بود.

بر اساس گزارش رويترز، آمارهاي صادرات ماهانه از سوي رياض و ساير اعضاي اوپک به سازمان JODI ارايه شده و در وب سايت اين سازمان منتشر مي شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar