نماد آخرین خبر

ریزش شاخص‌های بورسی در اروپا و آسیا  

منبع
ايسنا
بروزرسانی
ریزش شاخص‌های بورسی در اروپا و آسیا  

ايسنا/ تمامي شاخص هاي مهم بورسي آسيا و اروپا قرمزپوش شدند.

به گزارش رويترز، پس از يک وقفه چند هفته اي، مقامات دولت ترامپ مجددا رايزني خود را با سران دموکرات کنگره براي تصويب و اجرايي شدن بسته حمايتي جديد آغاز کرده اند. نانسي پلوسي- رييس کنگره پس از ديدار با استيون منوچين- وزير خزانه داري گفته است پيشرفت هاي بيشتري در جريان گفتگوها به دست آمده اما هنوز برخي اختلاف نظرهاي مهم به قوت خود باقي است. 

دموکرات ها خواهان آن هستند که يک بسته حمايتي سه تريليون دلاري براي حمايت همه جانبه از بخش هاي مختلف اقتصاد اجرايي شود اما جمهوري خواهان تنها خواهان يک بسته ۳۰۰ ميليارد دلاري براي حمايت مستقيم از خانوارها هستند. برخي از کارشناسان نگران اند تاخير در اجرايي شدن بسته جديد باعث کاهش رشد اقتصادي شود. بانک گلدمن ساکس هشدار داده است که براي رسيدن به يک رشد اقتصادي بالا در سه ماهه چهارم سال، آمريکا نيازمند يک جريان نقدينگي جديد بزرگ است. 

شيوع کرونا در بسياري از کشورهاي جهان به حد نگران کننده اي رسيده است. در انگليس متخصصان بهداشتي نسبت به بروز موج سوم هشدار داده اند. در اسپانيا تلفات مجددا دورقمي شده است. شمار ديگري از کشورهاي اروپايي از احتمال اعمال مجدد برخي از محدوديت هاي کرونايي خبر داده اند و بيم آن مي رود که با وخامت اوضاع شاهد بازگشت قرنطينه هاي سراسري باشيم.  

در حوزه مقابله با کرونا پيشرفت هاي جديدي حاصل شده و شرکت دارويي پفايزر از ورود به فاز سوم ساخت واکسن کرونا پس از نتايج اولي رضايت بخش بر روي حدود ۴۴ هزار داوطلب خبر داده است. هم چنين طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني شمار افراد بهبود يافته از کرونا در جهان تنها طي يک روز از ۳۰۰ هزار نفر عبور کرده که اين عدد يک رکورد جديد از زمان ثبت آمارهاي مربوطه بوده است.  

تاکنون بيش از ۳۲ ميليون و ۳۵۳ هزار و ۴۵۸ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در اين بين ۹۸۶ هزار و ۹۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بين کشورهاي مختلف، بالاترين تلفات مربوط به آمريکا با ۲۰۷ هزار و ۲۶۲ نفر، برزيل با ۱۳۹ هزار و ۸۰۸ نفر، هند با ۹۲ هزار و ۳۱۷ نفر، مکزيک با ۷۴ هزار و ۹۴۹ نفر و انگليس با ۴۱ هزار و ۹۰۲ نفر بوده است.

احتمال طولاني شدن رويکرد فعلي بانک هاي مرکزي به معامله گران اين سيگنال را فرستاده است که بايد خود را آماده مواجهه با يک دوره احياي طولاني و سخت کنند. گزارشات جديد حاکي از آن است که اکثر مديران ارشد بانک مرکزي آمريکا انتظار دارند سياست هاي پولي و مالي فعلي تا سال ۲۰۲۳ ادامه پيدا کنند.  

راسل پرايس- تحليل گر بازار در موسسه " فايننشيال تروي" گفت: در ماه آگوست در بسياري از بخش ها شاهد ثبت رشد بوديم اما نه آنچنان نيرومند که پيشتر انتظارش را داشتيم. همه گيري کرونا جلوي رشد اقتصادي را گرفت و احياي توان مالي مصرف کنندگان  طول خواهد کشيد. هم در زمينه مخارج مصرفي و هم در زمينه جريانات سرمايه اي با قبل از زمان کرونا فاصله قابل توجهي داريم که رسيدن به سطح قبل زمان بر و دشوار خواهد بود.  

بورس آمريکا

سخنان جروم پاول- رئيس بانک مرکزي آمريکا باعث دلگرمي نسبي معامله گران نسبت به انجام اقدامات حمايتي بيشتر شده است. پاول با بيان اينکه شاهد بهبود محسوس در وضعيت اقتصاد آمريکا هستيم، گفته است: در نتيجه همه گيري کرونا وارد يک دوره رکودي شديم و ما براي کمک به اقتصاد از ابزارهاي زيادي استفاده کرديم. مسير پيش روي اقتصادمان هنوز نامطمئن است و اگر لازم شود بانک مرکزي از اين هم بيشتر وارد عمل خواهد شد.  

به گفته رئيس فدرال رزرو، اگرچه مخارج خانوارها و اشتغال زايي نسبت به چند ماه قبل در وضعيت بهتري قرار دارد اما شرايط در مقايسه با قبل از بحران آشکارا بد است و تا زماني که مردم اطمينان لازم از غلبه بر همه گيري را به دست نياورند خبري از احياي کامل نخواهد بود. تا آن زمان بانک مرکزي به اقدامات خود ادامه خواهد داد و تلاش خواهد کرد تا آسيب وارد شده به اقتصاد به حداقل ممکن برسد.  

در وال استريت، همه شاخص‌ها صعودي بودند تا جايي که هر سه شاخص اصلي بورسي در سطح بالا تري از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ايدانستريال اوريج» با ۰.۲ درصد افزايش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و  ۸۱۵.۴۴ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پي ۵۰۰» با ۰.۳ درصد صعود تا سطح ۳۲۴۶.۵۹ واحدي بالا رفت و ديگر شاخص مهم بورسي آمريکا يعني «نزدک کامپوزيت» با ۰.۳۷ درصد پيشروي در سطح ۱۰ هزار و ۶۷۲.۲۷ واحدي بسته شد.

کيتي بوستياجنيک- کارشناس امور مالي در موسسه آکسفورد اکونوميکس گفت: در حالي که روند احياي اقتصادي جهان ادامه دارد، سرعت آن به وضوح کمتر از چيزي بوده است که خيلي ها انتظار داشتند. با اين وضعيت، فاز دوم احياي اقتصادي پر پيچ و خم و طولاني خواهد بود و بايد از الان به اين فکر باشيم که اگر همه گيري کرونا بيش از پيش طول بکشد چه کاري انجام دهيم به ويژه حالا که خيلي از ابزارهاي موجود را نيز به کار گرفته ايم و در اين زمينه دستمان چندان باز نيست.  


بورس‌هاي اروپايي

نگراني از پيامدهاي اقتصادي کرونا باعث شد تا مرکز آمار فرانسه در گزارشي پيش بيني کند اقتصاد اين کشور تا پايان امسال ۹ درصد کوچک شود. به گفته اين موسسه ريسک هاي ناشي از کرونا باعث شده است تا فعاليت هاي تجاري و اقتصادي با افت محسوسي مواجه شود و بخش بزرگي از توان مالي دولت به هزينه هاي درماني تخصيص يابد. دولت فرانسه در برآوردي که حتي از مرکز آمار اين کشور نيز بدبينانه تر است، پيش بيني کرده رشد اقتصادي امسال به منفي ۱۱ درصد برسد.

در معاملات بازارهاي بورس در اروپا، شاخص "فوتسي ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۳ درصد ريزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۲۲.۷۸  واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۲۹ درصدي و ايستادن در سطح  ۱۲ هزار و ۶۰۶.۵۷ واحدي به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاريس با عقب گرد ۰.۸۳ درصدي در سطح ۴۷۶۲.۶۲ واحد بسته شد. در مادريد شاخص "ايبکس ۳۵" ۰.۱۶ درصد پايين رفت و به ۶۶۴۲.۴۰ واحد رسيد.

بورس‌هاي آسيايي

در معاملات بورس‌هاي آسيا، شاخص‌ها عملکرد بدي داشتند؛ تا جايي که شاخص "نيک کي ۲۲۵" بورس توکيو ژاپن با افت ۱.۱۱ درصدي تا سطح ۲۳ هزار و ۸۷.۷۲ واحدي عقب رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۸۲ درصد پايين رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۳۱۱.۰۷ واحد بسته شد. در چين شاخص "شانگهاي  کامپوزيت" افت ۱.۹۲ درصدي را تجربه کرد و در سطح ۴۵۶۳.۰۷ واحد بسته شد.

در استراليا شاخص "اس اند پي اس اند ايکس ۲۰۰" بورس سيدني با ۰.۸۱ درصد کاهش و ايستادن در سطح ۵۸۷۵.۸۴  واحدي به کار خود خاتمه داد. در بين ديگر شاخص‌هاي مهم آسيايي، شاخص " تاپيکس" ژاپن نزولي بود.

نفت

در بازار طلاي سياه روند قيمت‌ها صعودي بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اينتر مديت" با ۰.۱۴ درصد افزايش به ۴۰.۱۹  دلار رسيد و نفت خام برنت درياي شمال با صعود ۰.۱۷ درصدي به ازاي ۴۱.۷۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنين در بازار فلزات گران‌بها، بهاي هر اونس طلا با افزايش ۰.۶۴ درصدي نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۶۷.۹۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۴۷ درصدي به ازاي ۲۳.۲۷ دلار مبادله شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد

instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره