نماد آخرین خبر

گلایه قائم مقام وزیر راه از بانک‌ها

منبع
صدا و سيما
بروزرسانی
گلایه قائم مقام وزیر راه از بانک‌ها

صدا و سيما/ قائم مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسکن مهر از برگزاري جلسه مشترک رئيس کل بانک مرکزي و مسئولان بانک‌هاي عامل، براي بررسي و رفع مشکل اعطاي تسهيلات به ۵۳ هزار واحد باقي مانده مسکن مهر خبر داد.

احمد اصغري مهرآبادي با تبيين مشکلات واحدهاي مسکن مهر، اظهار داشت: ۸۵ درصد عمليات ساخت اين واحدهاي مسکوني پيشرفت فيزيکي دارد و يکي از مهمترين موانع تکميل آن، همکاري نکردن بانک‌هاي عامل در اعطاي تسهيلات باوجود مصوبه شوراي پول و اعتبار است.

وي تصريح کرد: با وجود مصوبه اين شورا مبني بر افزايش تسهيلات از ۳۰ به ۴۰ ميليون تومان به اين واحدهاي مسکوني، بانک‌هاي عامل اين تسهيلات را پرداخت نمي‌کنند و چون اين تسهيلات را بايد از منابع داخلي بپردازند مي‌گويند دولت بايد مابه التفاوت سودش را تأمين کند و به همين علت، مقاومت مي‌کنند.

مهرآبادي گفت: بسياري از اين واحدهاي مسکوني باقي مانده با کمک مختصري قابل اتمام و واگذاري است، اما به علت اين مانع، تکميل آن خيلي کند پيش مي‌رود.

قائم مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسکن مهر، يکي ديگر از مشکلات واحدهاي باقي مانده مسکن مهر را مربوط به ماده ۱۸۶ قانون ماليات‌هاي مستقيم دانست و افزود: پرداخت وام به اين واحدهاي مسکوني را به ارائه گواهي مشروط کردند در حالي که برخي بدهي‌ها اصلاً مربوط به مسکن مهر نيست.

وي با بيان اينکه بررسي و رفع مشکل اعطاي تسهيلات به ۵۳ هزار واحد باقي مانده مسکن مهر در دستور کار است، گفت: از رئيس کل بانک مرکزي و وزير اقتصاد درخواست کرديم که تسهيلات را پرداخت کنند تا عمليات ساخت اين واحدها متوقف نشود و ۶ ماه مهلت دهند تا گواهي مدنظر را به آنان ارائه کنند که مقرر شد اين موضوع نيز در جلسه مشترک آقاي همتي با حضور مديران بانک‌هاي عامل بررسي و تصميم گيري شود.

مهرآبادي همچنين با اشاره به مشکلات حقوقي مربوط به واحدهاي مسکن مهر افزود: حدود ۳۰ هزار از اين واحدهاي مسکوني مشکل حقوقي دارد که مربوط به دعواي ميان سازنده‌ها و تعاوني‌ها و نيز ايرادهاي مربوط به هيأت مديره هاست.

وي بخشي از اين مشکلات حقوقي را نيز مربوط به سازندگان اين واحدهاي مسکوني دانست که در قالب تفاهم نامه سه جانبه، قرارداد بستند، اما ساخت اين واحدها را به موقع تمام نکردند.

قائم مقام وزير راه و شهرسازي در بخش ديگري از مشکلات حقوقي را مربوط به قيمت تمام شده اين واحدهاي مسکوني برشمرد که مالکانش شکايت کردند و پرونده آن در دادگاه‌ها در حال بررسي است.

مهرآبادي گفت: براي بسياري از اين پرونده‌ها رأي صادر شده است و روند بررسي بقيه ادامه دارد، با اين حال مقرر شد نامه‌اي به رئيس قضائيه تنظيم و درخواست کنيم که شعب خاصي براي بررسي اين پرونده‌ها اختصاص داده تا مسائل هر چه سريع‌تر بررسي و آرا صادر شود.

وي پيش بيني کرد که مسائل واحدهاي باقي مانده مسکن مهر با حمايت ديگر دستگاه‌ها تا پايان امسال حل و فصل و پرونده آن بسته شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar