نماد آخرین خبر

دولت در نیمه نخست سال کسری بودجه نداشت

منبع
تسنيم
بروزرسانی
دولت در نیمه نخست سال کسری بودجه نداشت

تسنيم/ معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: در نيمه نخست امسال، کسري بودجه به شکلي که منجر به استقراض از بانک مرکزي شود، نداشتيم.

 حميد پور محمدي افزود: در نيمه نخست امسال، با اينکه قرار بود طبق قانون دولت تنخواهي را دريافت کند، اما نصف اين مبلغ را دريافت کرديم و اگر هم نياز به منابع بوده است از طريق انتشار اوراق مالي سعي کرديم اين منابع را تأمين کنيم.

وي اضافه کرد: در اين مدت هيچ باري از سوي بودجه دولت به پول قدرت و نقدينگي بر بانک مرکزي وارد نشده است.

معاون اقتصادي سازمان برنامه و بودجه درباره بازار سرمايه گفت: هميشه يکي از خواسته‌هاي فعالان اقتصاد کلان تعميق بازار سرمايه بوده، چون اقتصاد کشور به دو بال براي پرواز در حوزه پولي و بازار سرمايه نياز دارد و هميشه اين‌ها غير متوازن بوده اند يعني بازار پول بسيار بزرگ بود و نقش بازار سرمايه کمتر بود.

پورمحمدي افزود: بازار سرمايه به تدريج به نقش خود در اقتصاد مي‌رسد و به طور طبيعي دولت نيز به عنوان يکي از فعالان جدي بازار سرمايه خواهد بود.

وي گفت: بويژه با انتشار اوراق در بازار ثانويه و نيز برخي سهامي که دولت بر اساس اصل 44 واگذار مي‌کند از موضوعاتي است که رابطه دولت و بازار سرمايه را پررنگ‌تر مي‌کند و در بودجه سال آينده نيز توجه جدي به آن شده است و اين رابطه شکل گرفته و گسترش خواهد يافت.

پورمحمدي افزود: بخشي از عرضه‌ها از طريق عرضه مستقيم و بخشي از طريق صندوق‌هاي etf واگذار شده و بخش ديگري از سهام دولت باقي مانده که بايد آماده و در بورس عرضه شوند.

معاون سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: همچنين ابزار‌هاي ديگري براي فروش انواع و اقسام دارايي‌هاي دولت مي‌تواند در بودجه سال آينده به صورت شفاف‌تر مورد توجه قرار گيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره