نماد آخرین خبر

اقتصاد ایران چه زمانی تورم تک نرخی را تجربه می کند؟

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
اقتصاد ایران چه زمانی تورم تک نرخی را تجربه می کند؟

باشگاه خبرنگاران/ کارشناس اقتصادي گفت: اقتصاد ايران با رشد اقتصادي صفر درصد و نقدينگي بالا روز به روز شرايط را براي به وجود آمدن تورم مهيا مي‌کند.

عبداللهي کارشناس مسائل اقتصادي در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص تورم تک نرخي و راهکارهاي موجود براي رسيدن به اين نرخ تورم، گفت: در صورتي که ما بتوانيم رشد اقتصادي متناسب با رشد نقدينگي  داشته باشيم, تورم کاهش پيدا مي کند. توليد, نقدينگي را پوشش مي دهد. يعني پول نقد منتشر شده پاسخگوي توليد خواهد بود.

وي ادامه داد: اقتصاد ايران با رشد اقتصادي صفر درصد و نقدينگي بالا روز به روز شرايط را براي به وجود آمدن تورم مهيا مي کند. عوامل ديگري مانند تحريم ها از يک سو موجب کاهش توليد و افزايش نقدينگي مي شود.

اين کارشناس مسائل اقتصادي تصريح کرد: کاهش توليد منجر به قيمت گذاري با قيمت هاي بالاتر شده و در نهايت تورم را به وجود مي آورد. در صورتي که بتوانيم نقدينگي را متناسب با توليد هدايت کنيم, مانع به وجود آمدن تورم در کشور شديم.

عبداللهي بيان کرد: سياست گذاري هاي کشور هاي اروپايي, آمريکايي و شرق آسيا به گونه اي است که نقدينگي متناسب با توليد رشد مي کند و تورم در اين کشورها پايين است. در کشور ما, کسري بودجه و نياز هاي موجود به نقدينگي موجب به وجود آمدن تورم درکشور مي شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره