نماد آخرین خبر

افزایش ۳۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز به دلیل کرونا

منبع
ايرنا
بروزرسانی
افزایش ۳۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز به دلیل کرونا

ايرنا/ سرپرست ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران با اشاره به افزايش ۳۰ ميليون متر مکعبي مصرف گاز در بخش خانگي در مقايسه با سال گذشته، گفت: به نظر مي‌رسد ‌اين ميزان مصرف به دليل شيوع کرونا و افزايش استفاده براي گرمايش آب است.

«محمدرضا جولايي» امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا با بيان اينکه ۳ نوع سوخت در نيروگاه‌هاي کشور مصرف مي شود، ‌ادامه داد:‌ اين سوخت‌ها شامل گاز طبيعي، گازوئيل و مازوت است.

وي ميزان مصرف فعلي گاز طبيعي در نيروگاه ها را ۲۴۵ ميليون متر مکعب عنوان کرد و افزود: ۶ تا ۸ ميليون ليتر گازوئيل و ۱۵ ميليون ليتر نيز مازوت در نيروگاه‌هاي کشور به عنوان سوخت مصرف مي‌شود.

جولايي ميزان تامين گاز نيروگاه‌ها در زمستان را تابعي از ميزان مصرف بخش خانگي و تجاري دانست و گفت: اولويت تامين گاز در زمستان بخش خانگي و تجاري است.

به گفته سرپرست ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران، حجم گاز تحويلي به نيروگاه‌ها بسته به سرماي هوا، شدت و طول زمان سرما خواهد بود.

وي ادامه داد: بر اساس برنامه‌اي که وزير نفت ابلاغ کرده اين ميزان در زمستان کم مي‌شود تا سوخت مورد نياز بخش خانگي تامين باشد.

جولايي تاکيد کرد: ‌به نظر مي‌رسد شرايط آب و هوايي شبيه سال گذشته باشد و از همين رو پيش‌بيني مي‌کنيم حجم گاز تحويلي به نيروگاه‌ها در زمستان به ۸۰  تا ۹۰ ميليون متر مکعب در روز خواهد بود.

سرپرست ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران افزود: بر اساس اعلام سازمان هواشناسي هواي بسيار سرد براي زمستان امسال پيش‌بيني نمي‌شود؛ هر چند که پيش‌بيني هوا از اکنون براي ۳ ماه آينده پيچيده و مشکل است.

 وي با تاکيد بر اينکه افزايش خطوط لوله به توزيع بهتر گاز در کشور کمک مي کند، گفت: نيروگاه ها تنها در صورتي مي توانند گاز بيشتري در زمستان برداشت کنند که توليد افزايش پيدا کند.

جولايي ميزان مصرف فعلي گاز کشور را ۵۵۴ ميليون متر مکعب در روز دانست و افزود: اين ميزان نسبت به سال گذشته در همين بازه زماني رشد ۳۰ ميليون متر مکعبي را نشان مي‌دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره