نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

یارانه میلیاردی برای استخرهای لاکچری

منبع
خراسان
بروزرسانی
یارانه میلیاردی برای استخرهای لاکچری

خراسان/ در شرايطي که بهاي تمام شده توليد هر مترمکعب آب در تهران 2700 تومان و متوسط قيمت فروش 700 تومان است، در هر مترمکعب آب 200 هزار تومان يارانه پرداخت مي شود. البته اين يارانه براي کالايي ضروري مثل آب بد نيست اما وقتي حجم زيادي از آب مصرفي شهري مثل تهران در خانه هاي ويلايي لوکس شمال شهر صرف آبياري درختان و پرکردن استخرها مي شود، بايد به موضوع به شکل ديگري نگريست.


خبرگزاري فارس در گزارشي سراغ اين موضوع رفته و با استناد به آمار و ارقام موجود ميزان يارانه اختصاص يافته به مرفهان در مناطق يک تا 3 تهران را روزانه بيش از يک ميليارد تومان محاسبه کرده است. بر اساس اين گزارش ساکنان پايتخت در مدت يک روز (25 شهريور) يک ميليون و304 هزار متر مکعب آب مصرف کرده‌اند که به استناد آمار، 47 درصد از ميزان مصرف آب بخش خانگي مرتبط با استفاده پر مصرف هاست که در مناطق يک تا 3 شهر تهران ساکن هستند. يک حساب سر انگشتي مشخص مي‌کند، پر مصرف‌هاي لاکچري نشين در يک روز 612 هزارو 776 متر مکعب آب مصرف مي‌کنند. با احتساب يارانه 2 هزار توماني هر مترمکعب آب و يک ضرب ساده مشخص مي شود که در هر روز يک ميليارد و 225 ميليون تومان از بيت المال صرف پر کردن آب استخرهاي مناطق مرفه نشين تهران و آبياري فضاي سبز اين واحدهاي مسکوني مي‌شود.
به گزارش خراسان، اين در حالي است که با يک راهکار ساده يعني افزايش قابل توجه نرخ آب بها براي پله هاي بالاي مصرفي اين يارانه حذف مي شود. کساني که در حد عرف و براي کارهاي روزمره از آب استفاده مي کنند يارانه بگيرهستند اما کساني که مصارف نامتعارف مثل پرکردن استخر و آبياري فضاي سبز بزرگ دارند بايد بهاي واقعي را بپردازند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره