نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

طلای سیاه ۳ درصد ارزان شد

منبع
ايرنا
بروزرسانی
طلای سیاه ۳ درصد ارزان شد

ايرنا/ افزايش ذخيره‌سازي نفت در آمريکا در کنار آغاز موج دوم شيوع کرونا در جهان باعث شد تا قيمت نفت در معاملات هفته گذشته تا سه درصد کاهش را تجربه کند.

نفت خام را مي‌توان در شمار اقلامي دانست که به دليل شيوع کرونا بيش از مواد ديگر با کاهش قيمت همراه شده است.
کاهش قيمت آنچنان سريع و شديد بود که قيمت نفت خام از ۶۰ دلار در هر بشکه در ابتداي سال ۲۰۲۰ ( ۱۲ دي ۹۸) به ۱۵ دلار در ماه آوريل(ارديبهشت) رسيد. يعني به فاصله حدود چهار ماه،‌ طلاي سياه ۷۵ درصد از ارزش خود را از دست داد.
با اين حال با فروکش کردن موج اول کرونا در جهان، در کنار کاهش توليد ۹.۷ ميليون بشکه اي اوپک پلاس، قيمت نفت از مدار کاهش خارج شد و دوباره بالا رفت.

اين افزايش تا ۴۰ دلار در هر بشکه ادامه داشت و به نظر مي‌رسد با توجه به شرايط موجود در بازار، قيمت ‌ها در کانال ۴۰ دلاري تثبيت شده است.
با اين حال نگراني‌ها نسبت به آغاز موج دوم شيوع کرونا، زمينه را براي کاهش قيمت فراهم کرده است زيرا در اين صورت ممکن است محدوديت‌ها تشديد شده و تقاضا براي نفت با کاهش همراه شود.
از سوي ديگر افزايش ذخيره‌سازي نفت در آمريکا نيز مي‌تواند فشار مضاعفي بر قيمت نفت داشته باشد.
با توجه به اين دو عامل در معاملات هفته‌اي که گذشت، ‌قيمت نفت برنت با افتي سه درصدي از ۴۳ دلار و ۱۵ سنت به ۴۱ دلار و ۹۲ سنت کاهش پيدا کرد.
نفت شاخص آمريکا نيز ۲.۵ درصد از ارزش خود را در معاملات هفته گذشته از دست داد و از ۴۱ دلار و ۱۱ سنت تا ۴۰ دلار و چهار سنت پايين آمد.

با اين حال ممکن است با آغاز فصل سرما در نيمکره شمالي و افزايش تقاضا براي سوخت، قيمت نفت بتواند قله ۵۰ دلاري را نيز فتح کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره