نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

آدرس دوربرگردان در بازار ارز

منبع
اقتصاد نيوز
بروزرسانی
آدرس دوربرگردان در بازار ارز

اقتصاد نيوز/سومين پاييزي است که عبدالناصر همتي بر صندلي رياست بانک مرکزي تکيه داده است؛ در مهر ماه ۹۷ دلار بالاترين نوسانات را تجربه کرد و در مهر ۹۸، بازار ارز در ثبات به کارش پايان داد؛ مهر ۹۹ براي بازار ارز چطور پيش خواهد رفت؟
 
همتي دو مهر متفاوت را تجربه کرده بود. در اولين سال رياست، مهر ماه بيشترين نوسان را در کارنامه رئيس جديد ثبت کرده بود. نرخ هر دلار آمريکا در آن ماه به بيشترين سطح تاريخي رسيد؛ يعني نزديک 19 هزار تومان. اين سطح تا تابستان امسال دست نخورده باقي مانده بود و به عنوان رکورد نرخ دلار به حساب مي‌آمد. البته همتي از مرداد 97 به برج شيشه‌اي ميرداماد براي رياست بانک مرکزي رفته بود و ادعا اين بود که مهر 97، در راستاي وضعيت قبلي بازار ارز رقم خورده بود. کمااينکه بانک مرکزي در همان مهر ماه توانست بازار را از فضاي هيجاني به کلي دور کند و نرخ تدريجا حتي تا 10 هزار تومان نيز در ماه‌هاي بعدش پايين کشيد.  

اما مهر 98 ماهي کم‌نوسان در بازار ارز بود و باند حرکتي دلار در يک محدوده باريک قرار گرفته بود. سوال اين است که مهر 99، براي بازار ارز چگونه پيش خواهد رفت؟ برخي معتقدند که حافظه تاريخي بازار ارز، مهر ماه را مهم نشان مي‌دهد و علاوه بر سال 97، در سال‌هاي ديگر هم در اين ماه، برگشت‌هاي مهمي رخ داده است. برخي ديگر معتقدند که با توجه به نزديک شدن انتخابات آمريکا، مهر امسال با نوسان بالا همراه خواهد بود و بازار اسير فضاي هيجاني خواهد شد. گروه ديگري هم بر اين نظرند که بازار ارز به سطحي رسيده که کم کم تقاضا از آن دست مي‌کشد و بازار در يک محدوده معين درجا خواهد زد. اما قرائن چه مي‌گويد؟

در مهر 97، از يک تاريخ مشخص بازار ارز بازگشت و از نزديک 20 هزار تومان تا 10 هزار تومان در سال 97 عقب رفت تا ضرر سنگيني به خريداران مراحل پاياني وارد کند. اکنون نيز برخي دلار را فراتر از قله مي‌بييند و معتقدند که نرخ‌هاي فعلي، بر زمين سفتي قرار ندارند. 


خبر رويترز مبني بر اينکه ايران قادر به فروش 1.5 ميليون بشکه نفت در روز شده، يک شوک به برخي معامله‌گران وارد کرد و تا حدودي معاملات پشت‌خطي را به عقب راند. با اينحال،‌ امروز هرات بار ديگر نداي افزايشي سر داد و همين مسئله، دلار تهران را از 29 هزار تومان گذارند. اينکه دلار آخرين راند صعودي‌اش را تا 30 هزار تومان مي‌پيمايد يا خير؛ در روزهاي آينده مشخص خواهد شد. از نظر تحليلگران تکنيکال، بازار منتظر يک خبر مثبت بنيادي است تا مهر 97 را در مهر 99 تکرار کند و همانطور که بازار از سطح 20 به نزديک 10 رسيد،‌ اين بار از سطح 30 به نزديک 20 برسد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره