نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

ترکیه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در ایران می‌سازد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
ترکیه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در ایران می‌سازد

ايسنا/تفاهم‌نامه‌اي به منظور احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکوني براي دهک‌هاي پايين جامعه بين يک شرکت ايراني و يک شرکت ترکيه‌اي که سابقه ساخت ۳۵ هزار واحد در ايران را دارد به امضا رسيد. اين تفاهم بدون عبور از مجراي بانکي که دچار تحريم است انجام شد.

در روزهاي اخير ربيعي، سخنگوي دولت و نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه از برنامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکوني براي گروههاي محروم خبر دادند. همزمان تفاهم نامه‌اي با همين هدف ببن دو شرکت ايراني و ترک منعقد شد.
علاالدين ختايي، مديرعامل بازار تهاتر ايرانيان در خصوص جزئيات اين مشارکت گفت: در شرايط تحريم و نوسان نرخ ارز و البته شيوع ويروس کرونا سرمايه گذاري درايران  با چالش هاي جدي  مواجه شده است. به همين دليل و باتوجه به مشکلات مذکور تفاهم صورت گرفته با گروه کوزو بسيار ارزشمند است.

وي با اشاره به سابقه فعاليت شرکت ساختماني کوزو در ايران، توضيح داد: گروه ساختماني کوزو ترکيه با رتبه حدود ١١٠ جهاني، سابقه احداث ۱۷ هزار واحد در پرديس و ۲۰ هزار واحد در پرند را در کارنامه خود دارد که حالا گسيل تجهيزات قالبهاي ساختماني و سرمايه خود را براي احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکوني در ايران آغاز کرده است.


زمينه اشتغال يک ميليون نفر
ختايي با تاکيد بر اينکه اين اقدام ملي مي تواند بخشي از نياز مسکن کشور را برطرف کند، خاطرنشان کرد: اين اقدام يعني ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکوني زمينه اشتغال حداقل يک ميليون نفر را در کشور فراهم مي‌کند. از طرفي با افزايش ساخت  و ساز  يک اتفاق مهم ديگر يعني رونق و فعاليت بيشتر کارخانجات صنعت ساختمان رخ مي دهد که اين چرخه در نهايت به بهبود شاخص‌هاي اقتصادي  کشور منجر مي شود.
وي با تاکيد بر اينکه به حرکت درآمدن چرخ توليد مسکن در کشور مزاياي فراواني دارد، افزود: در حقيقت اين رخداد همان جهش توليد است که مدنظر مقام معظم رهبري است.  نبايد فراموش کرد که افزايش توليد و عرضه مسکن در کاهش قيمت‌هاي مسکن نيز تاثير بسزايي خواهد داشت.  همچنين دو شرکت بزرگ انبوه سازي ديگر ترکيه به منظور سرمايه گذاري جذب اين حرکت شده اند.

مديرعامل بازار تهاتر ايرانيان ادامه داد: براي موفقيت هر چه بيشتر در عملي شدن اين هدف مهم از بخش عمومي و دولتي تنها انتظار داريم  در روند صدور مجوز و طي مراحل  فني و اداري سرعت لازمه يک حرکت تحول گرا داشته باشد. اين مسئله يکي از مهمترين خواسته هاي ما از مسئولان و دستگاه هاي ذيربط است.

قيمت واحدها بستگي به کيفيت سازه دارد
ختايي با تاکيد بر اينکه در شرايط سخت تحريم کنوني توانسته‌ايم سرمايه گذاري بين المللي را به سمت پروژه هاي ملي جذب کنيم، توضيح داد: ميانگين ساخت هر مترمربع يک واحد مسکوني بستگي به مساحت واحدها و تعداد طبقات و بستگي به متريال مصرفي دارد. از طرفي تامين مالي پروژه به صورت مشترک از سوي طرف ترک و طرف ايراني يعني بازار تهاتر ايرانيان در قالب يک مشارکت نامه که مبادله شده و با توليدات داخل کشور انجام خواهد شد.

زيرساختهاي شهري توسط دولت فراهم شود
وي با اشاره به اينکه تامين زيرساخت هاي شهري يکي از دغدغه هاي بزرگ ما و طرف ترک است، افزود: بر اساس مکان يابي‌هاي انجام شده زيرساخت هاي شهري بايد فراهم شود و دستگاه هاي ذيربط هم بايد سرعت بيشتري در اين خصوص داشته باشند چرا که اگر زيرساخت ها به موقع فراهم نشود، مردم نمي توانند در واحد هاي ساخته شده ساکن شوند.


ختايي با بيان اينکه يکي از انتظارات حداقلي و مهم ما همکاري مسئولان و نهادها براي کاهش هزينه هاي مربوط به جواز و زمين است، گفت: پروژه ها در شهرهايي خواهد بود که زمينه صدور مجوزهاي ساخت مسکن براي يک اقدام ملي ميسر باشد. وزارت راه و شهرسازي هم ضمن تفاهمنامه با بازار تهاتر ايرانيان رسما اعلام حمايت کرده که آمادگي لازم براي سرعت بخشيدن به صدور مجوزهاي ساخت مسکن در طرح اقدام ملي را دارد. از طرفي از بانک مسکن هم انتظار مي رود تسهيلات ارزان قيمت در اختيار خريداران قرار دهد. از متوليان صدور پروانه ساخت از نظام مهندسي ساختمان گرفته تا بنياد مسکن و ... هم انتظار تسريع در روند صدور پروانه ساخت داريم.

مديرعامل بازار تهاتر ايرانيان در خصوص توانمندي موجود براي ساخت انبوه مسکن توضيح داد: به طور کلي براي ساخت مسکن در مقياس ۱۰۰ هزار واحد در سال با مشارکت انبوه سازان توانمند داخل کشور و نيز کشور دوست و برادر ترکيه؛ توانايي ساخت داريم. چرا که چند شرکت گسترده انبوه سازي ترک و انبوه سازان داخل کشور و کارخانه هاي صنعت ساختمان آمادگي کامل براي  همکاري دارند تا ما همزمان بتوانيم در استان ها پروژه ها را آغاز کنيم.

دهک‌هاي پايين گروه هدف هستند
وي با بيان اينکه گروه هاي هدف ما براي توليد مسکن دهک هاي پايين جامعه هستند گفت: ما ساخت مسکن ارزان را  در اولويت برنامه ريزي هاي خود قرار داده ايم و ظرف سه سال مي توانيم به هدف بزرگ و مهم ساخت ٣٠٠ هزار واحد برسيم. ما برنامه ريزي کرده ايم که ٣٠٠ هزار واحد با همکاري شرکت هاي توانمند ساخته شود  تا بتوانيم راه گشا و تاثيرگذار  باشيم.  

پيش از اين در ادامه فعاليت هاي بازار تهاتر ايرانيان به منظور تامين و تجهيز مصالح مورد نياز براي ساخت و ساز پروژه‌هاي طرح اقدام ملي مسکن در کشور، تفاهمنامه‌اي با شبکه بازار تهاتر ايرانيان با حضور وزير راه و شهرسازي منعقد شد. بنا به گفته مديرعامل بازار تهاتر ايرانيان  از راهکارهاي مهم مديريت هزينه هاي تمام شده مسکن، راه حل تهاتري است که بازار تهاتر ايرانيان در پي تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازي از طريق اين راه حل اقدام مي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره