نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

توضیحات مدیرعامل بورس درباره تصمیمات جدید بورسی

منبع
ايلنا
بروزرسانی
توضیحات مدیرعامل بورس درباره تصمیمات جدید بورسی

ايلنا/ مديرعامل بورس تهران در مورد تصميم جديد مبني بر عدم امکان فروش سهام خريداري شده در يک روز و همچنين ممنوعيت معاملات الگوريتمي توضيح داد.

به گزارش سازمان بورس تهران، علي صحرائي، مديرعامل بورس تهران درباره تصميم جديد بورس مبني بر عدم امکان فروش سهام خريداري شده در يک روز که بلافاصله با موافقت ها و مخالفت هايي همراه شد گفت: اين تصميم که تا زمان اطلاع بعدي ادامه خواهد داشت، خواسته فعالان بازار بود و نهاد ناظر بازار سرمايه آن را مصوب کرد.

وي ادامه داد: اصولا" چرا فعال حقيقي يا حقوقي که هنوز پولي پرداخت نکرده بايد قادر به فروش سهامي باشد که در همان روز خريداري کرده است؟ از سوي ديگر زماني که ناشرين يا بازارگردان ها مسئوليت نقدشوندگي و اطمينان بخشي به بازار را به عهده مي گيرند نبايد با رفتار نوسان گيري روبرو شوند.

اين مقام مسئول در برابر اين پرسش که با توجه افزايش روند تسهيل و تسريع معاملات سهام در سال هاي اخير، آيا اين تصميم جديد بورس تهران بازگشت به عقب و کند شدن رويه ها نيست؟ توضيح داد: خير. در گذشته هم تسويه سهام، بعد از پرداخت وجه بود اما تا قبل از امروز خريداران اعتباري سهام، اقدام به پرداخت وجه در همان روز نمي کردند. بنابراين نگاه سرمايه گذاران به بازار نبايد يک روزه باشد.

صحرائي ادامه داد: از سوي ديگر هر تصميمي داراي مزايا و معايبي بوده و موافقان و مخالفاني دارد، اما اصل مهم رعايت انصاف و ايجاد تعادل و رويه هاي مناسب و اصولي است تا زمينه ايجاد بازاري عميق، توسعه يافته و شفاف تر و نقدشونده تر از هميشه فراهم شود.

وي از ممنوع شدن معاملات الگوريتمي سهام شرکت هاي بورسي و فرابورسي هم دفاع کرد و گفت: اين رويه توسط ماشين انجام مي شد و با تبعات منفي براي بازار همراه بود. در اين ميان هرچند ممنوعيت معاملات الگوريتمي ميزان نقدينگي را کاهش دهد اما به نفع همگان خواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره