نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

نقش بازارگردان‌ها در مدیریت هیجان بازار از زبان معاون حقوقی بورس

منبع
بازار سرمايه
بروزرسانی
نقش بازارگردان‌ها در مدیریت هیجان بازار از زبان معاون حقوقی بورس

بازار سرمايه/ معاون حقوقي بورس با بيان اينکه شرکت هايي که در بازار سرمايه حضور دارند ملزم به داشتن حداقل يک بازارگردان هستند، گفت: بازارگردان ها در بازار سرمايه محور تعادل اند.

جعفر جمالي، معاون حقوقي سازمان بورس گفت: بازارگردان‌ها در بازار سرمايه محور تعادل‌اند و هر چه اين بازار بزرگ‌تر مي‌شود، ضرورت تقويت صندوق‌هاي بازارگردان محسوس‌تر خواهد بود؛ اخيراً سازمان بورس و اوراق بهادار هم بار ديگر بر اين تاکيد کرده و شرکت‌هايي را که در بازار سرمايه حضور دارند ملزم کرد که حداقل يک بازارگردان داشته باشند.

وي بيان داشت: نهاد ناظر ضمن نظارت و رصد جدي بر اين الزامات، در جهت تقويت نهاد بازارگرداني از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد.

معاون حقوقي سازمان بورس نهاد بازارگرداني را يکي از کليدي‌ترين و ضروري‌ترين نهادهاي مالي مؤثر در بازارهاي سرمايه معتبر و پيشرو خواند و گفت: اين نهاد در نقدشوندگي و مديريت هيجان و نوسانات بازار نقش اساسي داشته و به عنوان يکي از انواع نهادهاي مالي موضوع قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال ۱۳۸۴ محسوب و عمليات و اقدامات آن تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است.

جمالي تصريح کرد: وجود بازارگردان به ازا هر ورقه بهادار در بازار سرمايه امري ضروري و از مکانسيم هاي بازار سرمايه بوده و مطابق با مفاد دستورالعمل‌هاي پذيرش در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ايران، ناشران اوراق بهادار ملزم به داشتن حداقل يک بازارگردان هستند.

عضو هيأت مديره سازمان بورس توضيح داد: اين الزام علاوه بر اينکه به عنوان يکي از شرايط متقاضيان پذيرش در بورس مربوطه لحاظ شده، يکي از حلقه‌هاي مهم در جهت تکميل اثربخشي و ارائه خدمات در بازار سرمايه خواهد بود.

معاون حقوقي سازمان بورس ادامه داد: از اين رو، سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت جدي بر اين الزامات نظارت و رصد داشته و در جهت تقويت نهاد بازارگرداني از تمامي ابزارها استفاده خواهد کرد.

جمالي تاکيد کرد: ناشران و سهامداران عمده‌اي که بر خلاف مقررات ظرف مهلت مقرر، براي معرفي بازارگردان اقدام نکنند، مرتکب تخلف انضباطي شده و با برخورد جدي سازمان بورس مواجه خواهند شد؛ همچنين بازارگردانان معرفي شده در صورت تخطي از مقررات و تکاليف محوله، متناسب با اقدامات خلاف مقررات به مجازات‌هاي مربوطه از جمله لغو مجوز فعاليت محکوم خواهند شد.

وي افزود: بديهي است در صورتي که اقدامات مذکور واجد وصف مجرمانه باشند، مرتکبين به مراجع قضائي معرفي شده و سازمان بورس و اوراق بهادار مراتب را تا حصول نتيجه و اجراي آراي قضائي صادره پيگيري خواهد کرد.

جمالي تاکيد کرد: لازم است تمامي ناشران اوراق بهادار پذيرفته شده يا در حال پذيرش در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ايران، نسبت به اجراي اين مقررات اهتمام کافي داشته باشند و همچنين بازارگردانان نيز به عنوان يکي از ارکان مهم هماهنگي و تنظيم سفارش‌هاي خريد و فروش، در ايفاي نقش خود جديت داشته و به صورت حرفه‌اي به فعاليت بپردازند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar