نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

اقتصاددان معروف آمریکایی: سال ۲۰۲۱ سال سقوط دلار است

منبع
مهر
بروزرسانی
اقتصاددان معروف آمریکایی: سال ۲۰۲۱ سال سقوط دلار است

مهر/استفان روچ، اقتصاددان معروف و از اساتيد ارشد دانشگاه ييل آمريکا، هشدار داد سال آينده سال سختي براي دلار خواهد بود.

 استفان روچ، اقتصاددان معروف و از اساتيد ارشد دانشگاه ييل آمريکا، هشدار داد سال آينده سال سختي براي دلار خواهد بود.

او همچنين گفت: احتمال يک رکود عميق ثانويه براي اقتصاد آمريکا افزايش يافته است و ايده سقوط دلار ديگر ايده نامعقولي به نظر نمي‌رسد.

روچ در گفتگو با سي‌ان‌بي‌سي گفت: ما داده‌هاي داريم که نشان مي‌دهد هم ميزان پس‌اندازها و هم وضعيت حساب جاري از آن‌چه انتظار داشتيم بدتر است.

او گفت: کسري حساب جاري بين‌المللي دولت آمريکا، که معيار گسترده‌اي از عدم توازن بين‌المللي ما با ساير جهان است، در سه ماهه دوم به شدت بدتر شد.

همچنين در سه ماهه دوم امسال يک اتفاق شوم ديگر براي اقتصاد آمريکا افتاد و آن اين بود که ميزان پس‌انداز خالص ملي که مجموع پس‌اندازهاي افراد، شرکت‌ها و بخش دولتي است، در اين سه ماهه با بدترين سقوط تاريخ خود روبرو شد و براي اولين بار از بحران مالي جهاني تا کنون به محدوده منفي سقوط کرد.

در حال حاضر شاخص دلار آمريکا در ۹۴ واحد قرار دارد، در حالي که در ماه ژوئن که استفان روچ پيش‌بيني کرده بود ارزش دلار ۳۵ درصد سقوط مي‌کند اين شاخص در ۹۶ واحد قرار گرفته بود.

در آن زمان روچ پيش‌بيني کرده بود اين سقوط ارزش دلار در يکي دو سال آينده اتفاق خواهد افتاد اما حالا او مي‌گويد اين اتفاق تا پايان ۲۰۲۱ رخ خواهد داد.

او گفت: با نداشتن پس‌انداز اگر بخواهيم رشد کنيم بايد کسري حساب جاري بين‌المللي خود را بالا ببريم تا پس‌انداز نداشته خود را از جاي ديگري قرض کنيم. اين اقدام هميشه ارزش ارز را پايين مي‌آورد. دلار هم در برابر چنين اتفاقي ايمن نيست.

روچ که قبلاً رئيس مورگان استنلي آسيا بود در مورد ريکاوري اقتصادي آمريکا از پاندمي کرونا نگران است و مي‌گويد: شانس وقوع رکود ثانويه اقتصاد آمريکا بالاي ۵۰ درصد شده است

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره